Gdańsk: do archiwum IPN trafił zbiór zdjęć z czasu II wojny światowej

Do archiwum gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej trafił zbiór zdjęć dokumentujących m.in. szlak bojowy żołnierzy Wermachtu w czasie II wojny światowej. Fotografie ukazujące m.in. działania w Polsce we wrześniu 1939 r. posłużą do badań, a także jako ilustracje do publikacji historycznych.

Jak poinformowała PAP naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku Justyna Pazda, zbiór trafił do Instytutu w ostatnim czasie i wymaga opracowania, w tym ustalenia, kto wykonał fotografie.

Justyna Pazda wyjaśniła, że niektóre zapiski na zdjęciach oraz dokumentach znalezionych między fotografiami wskazują, że mogły one należeć do żołnierzy Wermachtu – Wilhelma Besta lub Oskara Besta.

„Nie mamy jednak pewności i potwierdzenie lub obalenie tego przypuszczenia będzie wymagało kwerendy w niemieckich archiwach” – powiedziała PAP Justyna Pazda.

Dodała, że być może kwerenda pozwoli też wyjaśnić okoliczności powstania zdjęć. Podkreśliła, że ich jakość wskazuje, iż wykonująca je osoba mogła mieć doświadczenie fotograficzne.

„Być może był to fotograf jakiejś konkretnej niemieckiej dywizji czy innej jednostki” – mówiła PAP Justyna Pazda.

Wyjaśniła, że dziś pewne jest tylko to, że zdjęcia zawarte w albumie pt. „Kriegserinnerungen” (Wspomnienia wojenne) i zestawie towarzyszących mu luźnych fotografii, zostały wykonane w latach 1939-43. Z opisów zdjęć wynika, że przedstawiają one służbę wojskową w Wermachcie na terenie Zagłębia Ruhry (wymieniane są miejscowości Iserlohn, Menden), kampanię wrześniową w Polsce oraz działania na froncie wschodnim, w tym w Mińsku i Smoleńsku.

Na fotografiach utrwalono m.in. pobojowiska po walkach z polskim wojskiem oraz Warszawę po jej kapitulacji. Na zdjęciach są też polscy jeńcy oraz ludność cywilna z terenu Polski i ze Wschodu.

Zbiór zdjęć podarowała gdańskiemu IPN prywatna osoba – Paweł Rochowiak.

„Nie wiemy, w jaki sposób wszedł on w posiadanie fotografii” – zaznaczyła Justyna Pazda.

Dodała, że fotografie posłużą celom naukowym, poznawczym i edukacyjnym.

„Mogą one zostać użyte do badań naukowych, ale także do prezentacji multimedialnych, może także filmów traktujących o II wojnie światowej” – podkreśliła Justyna Pazda dodając, że w archiwum gdańskiego IPN znajduje się dziś w sumie około 7000 zdjęć dotyczących różnych okresów z dziejów Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl