Gawryszewski nowym szefem ABW?

ABW będzie miała nowego szefa. Jesienią na czele Agencji stanie rekomendowany przez Bartłomieja Sienkiewicza Jacek Gawryszewski – informuje „Wprost”.

Ten człowiek się sprawdził, jednak objęcie przez niego kierownictwa w ABW może oznaczać utratę kontroli przez władze publiczne nad tą służbą – akcentuje w rozmowie z Radiem Maryja Bogdan Święczkowski, były szef ABW.

Jak informuje tygodnik zapowiadana zmiana to kolejny sygnał rosnącej roli szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

– Fachowości i kreatywności Jacka Gawryszewskiego jest bardzo wysoka. Uważam, ze sprawdził się w czasach, kiedy byłem szefem agencji jako dyrektor jednego z pionu. Czy natomiast jego cechy charakterologiczne pozwoliłyby mu kontrolować ABW? Co do tego mam wątpliwości. Myślę, że objęcie przez niego kierownictwa tej służby może oznaczać utratę kontroli przez Bartłomieja Sienkiewicza, czy ogólnie przez władze publiczne, nad tą służbą specjalną – powiedział Bogdan Święczkowski.

Awans Gawryszewskiego oznaczałby, że stanowisko utraci płk. Dariusz Łuczak, obecny szef ABW i  bliski współpracownik Krzysztofa Bondaryka.

Bogdan Święczkowski dodał, że zmiany zaproponowane przez Bartłomieja Sienkiewicza i Donalda Tuska w kwestii działalności ABW doprowadzą do ograniczenia możliwości działania Agencji.

–  Zamiar Donalda Tuska prowadzi do osłabienia i rozbrojenia możliwości działania wszystkich polskich służb publicznych zajmujących się bezpieczeństwem oraz polskiego wymiaru sprawiedliwości. Szykują sobie grunt, gdyby w przyszłości musieli ponieść odpowiedzialność za swoje czyny, te służby nie były w stanie przeprowadzić odpowiednich działań (…) i zapewnić sobie bezkarności. Sądzę, że to jest zaplanowany cel od wielu lat realizowany przez rządy PO, poprzez niszczenie polskiej prokuratury, polskiego sadownictwa, osłabianie polskiej policji, wojska. Teraz przyszedł czas na polskie służby specjalne – dodał Bogdan Święczkowski.

RIRM

drukuj