G. Piątkowski: To nie naród istnieje dla sędziów, ale sędziowie dla narodu

Sędziowie powinni rozumieć, że pełnią służebną rolę wobec suwerena. To nie naród istnieje dla sędziów, ale sędziowie dla narodu – powiedział Grzegorz Piątkowski. Prawnik odniósł się w ten sposób do słów prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Krystiana Markiewicza.

Sędzia Markiewicz w „Dzienniku Gazeta Prawna” zapowiedział, że będzie ignorował te wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które zostaną wydane w składzie sprzecznym z ustawą zasadniczą oraz dotychczasowym orzecznictwem sądu konstytucyjnego.

Niestosowanie prawa przez sędziów to cios w fundamenty systemu demokratycznego i państwa prawa – zwrócił uwagę Grzegorz Piątkowski.

Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ sądownictwo samo powinno stać na straży prawa i jeśli w jakiś sposób łamie prawo, czy w kwestiach ekonomicznych czy w kwestiach w ogóle nie stosowania prawa, jest to cios w fundamenty systemu demokratycznego i państwa prawa. Mamy przykład sądu krakowskiego, gdzie dokonano dużych nieprawidłowości na wiele milionów złotych. Trzeba również powiedzieć, że przygniatająca większość sędziów jest osobami prawymi i uczciwymi obywatelami. Nie dajmy tej bardzo nielicznej mniejszości wpłynąć na naszą ocenę, co do działania tych pozostałych ponad 90 proc. sędziów. Miejmy nadzieję, że ta zdecydowana większość będzie stosować prawo, tak jak jest ono ustanowione – powiedział Grzegorz Piątkowski.

Odnosząc się do słów sędziego Krystiana Markiewicza, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że sędziom, którzy nie podporządkują się wyrokom wydanym przez obecny skład Trybunału, grozi odpowiedzialność dyscyplinarna.

Ostatnio do składu sędziów Trybunału włączeni zostali trzej sędziowie wybrani w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej do orzekania nie dopuszczał ich były prezes TK Andrzej Rzepliński.

RIRM

drukuj