Fuszara: podręczniki szkolne dyskryminują kobiety

Feministki z pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Małgorzatą Fuszarą na czele skarżą się na dyskryminacyjne treści w podręcznikach szkolnych. O sprawie napisał jeden z portali.

Feministki powołując się na raport „Gender w podręcznikach” twierdzą, że w  polskich podręcznikach dominują postacie męskie, a kobiety są marginalizowane i przedstawiane jako mniej zarabiające czy gorzej wykształcone.

Według autorów raportu, w podręcznikach powinny być przedstawiane różne modele rodzinne – nie tylko rodziny pełne, ale i niepełne, samotne matki i ojcowie.

Co więcej, zdaniem feministek dyskryminacją jest także stereotypowe prezentowanie ról kobiet i mężczyzn.

Autorzy raportu rekomendują m.in., by perspektywa równościowa uwzględniana była począwszy od edukacji przedszkolnej.

To kolejny genderowy pomysł na degradację polskiej edukacji – mówi Mirosław Orzechowski, były minister edukacji.

– To jest opinia, która nadaje się na śmietnik edukacyjny – tak już wielki, choćby z dorobku rządu pani Kopacz, wcześniej pana Tuska; który nadaje się tylko do likwidacji, bo wszystko, co wyrasta z tego podglebia jest po prostu zabójcze dla szkoły. To już nie jest „szkodliwe”, to już jest po prostu „zabójcze”. Nie należy sobie tym kompletnie zawracać głowy, są to głupie, bezmyślne, pozbawione jakiejkolwiek logiki i sensu edukacyjnego pomysły. One szkodzą Polsce, nie tylko szkole. Szkodzą wychowaniu dzieci, szkodzą Polsce jako państwu i jako zbiorowości narodowej­ komentuje Mirosław Orzechowski.

Rząd nie ma pieniędzy na pomoc rodzinom w zakupie chociażby wyprawki szkolnej. Znalazły się jednak środki na realizację trzyletniego projektu, którego owocem jest raport „Gender w podręcznikach”. Dokument został zaprezentowany w kancelarii premier Ewy Kopacz.

Małgorzata Fuszara, wskazała, że zapewnienie równości w podręcznikach jest obowiązkiem Polski, wynikającym m.in. z podpisanych konwencji. Zaznaczyła równocześnie, że dobrym przykładem prezentacji równości płci w podręcznikach, jest bezpłatny podręcznik dla I klas szkoły podstawowej.

RIRM

drukuj