fot. PAP/EPA

Francja: E. Macron i T. May na obchodach 75. rocznicy lądowania w Normandii

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier W. Brytanii Theresa May wzięli udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. W Ver-sur-Mer w departamencie Calvados wmurowali kamień węgielny pod budowę pomnika ku czci brytyjskiej armii.

Było to ostatnie oficjalne pojawienie się Theresy May jako szefowej brytyjskiego rządu za granicą – zwraca uwagę AFP. W piątek formalnie przestanie ona pełnić ten urząd po niepowodzeniu z umową wyjścia Wielkiej Brytanii z UE; brexit przełożono na 31 października.

Pod koniec przemówienia prezydent Macron powiedział, że „praca i działanie” z premier May „były przyjemnością”.

„Przywódcy odchodzą, ale praca, którą wykonują, pozostaje” – dodał.

Mówiąc krótko po angielsku prezydent Francji potwierdził siłę – jak to ujął – „pojedynczych więzi” między Francją a Wielką Brytanią, pomimo perspektywy brexitu.

„Cokolwiek się stanie, zawsze będziemy stać razem, ponieważ to nasze wspólne przeznaczenie” – podkreślił Emmanuel Macron.

Dodał, że jego zdaniem „obecne debaty nie odbierają niczego z siły naszej wspólnej historii i naszej wspólnej przyszłości, przeciwnie”.

May nie odniosła się w przemówieniu do swojego odejścia. Brytyjska premier złożyła hołd „odwadze i poświęceniu” 156 tys. ludzi, w tym 83 tys. ze Zjednoczonego Królestwa i Wspólnoty Narodów, którzy 6 czerwca 1944 roku wylądowali w Normandii. Dzień rozpoczęcia operacji, D-Day, był największą operacją desantową aliantów podczas II wojny światowej.

„Niezwykle wzruszające jest bycie tutaj dzisiaj i patrzenie na plaże, gdzie miała miejsce jedna z najważniejszych bitew o wolność” – powiedziała Theresa May przed tłumem około 200 gości, z których połowę stanowili Brytyjczycy, w tym odznaczeni weterani.

Podczas uroczystości Emmanuel Macron i Theresa May wmurowali kamień węgielny pod budowę pomnika ku czci 22 tys. poległych żołnierzy służących pod dowództwem brytyjskim w bitwie o Normandię.

Pomnik finansuje brytyjski rząd, który jest gotowy wyasygnować na ten cel prawie 20 milionów funtów. Zwrócony w stronę morza monument ma zostać odsłonięty 6 czerwca 2020 roku na Plaży Gold – jednej z pięciu normandzkich plaż, na której 6 czerwca 1944 roku wylądowało 25 tys. żołnierzy, głównie brytyjskich.

Po tej ceremonii francuski prezydent dołączy na uroczystości w Colleville-sur-Mer na amerykańskim cmentarzu, gdzie ma przybyć prezydent USA Donald Trump.

„To wielki i wspaniały dzień” – napisał dziś rano na Twitterze Donald Trump, który jeszcze przebywał z wizytą w Irlandii.

W uroczystościach na cmentarzu amerykańskim na Plaży Omaha w Colleville-sur-Mer ma wziąć udział około 12 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl