Francja. Broń i materiały wybuchowe znalezione w kryjówkach ETA

Kilkadziesiąt sztuk broni i kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych znalazły w sobotę francuskie władze w kryjówkach w południowo-zachodniej Francji, których adresy przekazała działająca w Hiszpanii i we Francji separatystyczna baskijska organizacja ETA.

Organizacja ogłosiła w nocy z czwartku na piątek swe „całkowite rozbrojenie” po zakończeniu w 2011 r. walki zbrojnej i przekazała w sobotę policji listę ośmiu adresów swych ukrytych magazynów broni.

Paryska prokuratura przekazała w komunikacie, że we wskazanych miejscach policja znalazła „w torbach i kanistrach kilkadziesiąt sztuk broni krótkiej i długiej, tysiące sztuk amunicji, kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych i substancji wchodzących w skład materiałów wybuchowych, kilkaset zapalników i opóźniaczy”.

Szef francuskiego MSW Matthias Fekl oświadczył, że nastąpił „wielki krok” i był to „dzień bez wątpienia ważny”, składając jednocześnie hołd ofiarom śmiertelnym walki prowadzonej przez separatystów z ETA.

Inny ton miał komunikat rządu w Madrycie, w którym napisano, że „ETA musi się całkowicie rozwiązać, poprosić o przebaczenie z powodu ofiar i zniknąć, zamiast nakręcać medialne działania, które służą przykryciu jej porażki” – przekazała AFP.

Francuski wymiar sprawiedliwości wszczął śledztwo, które ma ustalić, czy znaleziona broń służyła w przeszłości do zamachów popełnionych przez ETA.

Przekazanie listy za pośrednictwem „mediatorów, czyli cywilnych przedstawicieli społeczeństwa” odbyło się w Bajonnie, głównym mieście francuskiej części Kraju Basków.

Osiem magazynów broni usytuowanych w departamencie Pireneje Atlantyckie na granicy z Hiszpanią na wybrzeżu atlantyckim to reszta arsenału ETA, która w nocy z czwartku na piątek ogłosiła swe „całkowite rozbrojenie” po zakończeniu w 2011 r. walki zbrojnej. Organizacja przekazała, że w magazynach tych ma się znajdować około 130 sztuk broni i dwie tony materiałów wybuchowych.

ETA (Euskadi Ta Askatasuna – Kraj Basków i Wolność), założona w 1959 r. jako nielegalna organizacja zbrojna za rządów gen. Francisco Franco, w 20 lat po zwycięstwie jego armii nad Republiką Hiszpańską, stawiała sobie za cel wywalczenie z bronią w ręku niepodległości Kraju Basków, tj. ziem baskijskich po obu stronach granicy hiszpańsko-francuskiej.

Do chwili proklamowania definitywnego i oficjalnego zakończenia walki zbrojnej z dniem 20 października 2011 roku lista jej ofiar po stronie rządowej wyniosła ok. 850 osób. Dwie trzecie spośród nich stanowili policjanci i żandarmi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl