„Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie” – czasopismo naukowe WSKSiM

Przedstawiciele redakcji pisma naukowego „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie” byli gośćmi środowej audycji „Rozmowy niedokończone” na antenie Telewizji Trwam. „Jest to pismo otwarte na wszystkich ludzi dobrej woli, dla których hasło „Fides, Radio et Patria” jest czymś znaczącym i drogim” mówił redaktor naczelny czasopisma prof. dr hab. Wojciech Polak.

Wydawcą czasopisma jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Ukazuje się ono raz na pół roku. Pierwszy numer opublikowano w grudniu ub. r., a jego tematem przewodnim były „Drogi do Niepodległości”, co miało ścisły związek z setną rocznicą wybuchu I wojny światowej. Kolejny numer czasopisma poświęcony był „Etyce w pracy dziennikarza”.

Jak podkreślał prof. dr hab. Wojciech Polak, redaktor naczelny czasopisma, publikacja jest otwarta na różne kierunki i dziedziny nauki.

Oficjalnym wydawcą pisma jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. W redakcji są ludzie związani z tą szkołą, ale także z różnymi innymi środowiskami naukowymi. Zakładamy, że pismo musi być otwarte. Jest ono po to, aby łączyć, a nie po to, aby zamykać się w jakimś jednym środowisku. Zależy nam na tym, aby łączyć, przyciągać, pomagać ludziom nie tylko z Torunia, ale i z różnych ośrodków naukowych w Polsce. Chcemy, aby mogli oni wymieniać myśli i publikować swoje teksty. (…) Są tu publikowane artykuły z zakresu m.in. historii, historii sztuki, komunikacji społecznej, socjologii, dziennikarstwa, teologii czy rozmaitych dziedzin humanistycznych. Trzeci numer będzie poświęcony problemom informatyki, więc będzie to pogranicze zagadnień technicznych i humanistycznych – podkreślał prof. dr hab. Wojciech Polak, wykładowca UMK i WSKSiM.

Wydanie najnowszego numeru czasopisma poświęconego zagadnieniom etyki dziennikarskiej, zbiegło się z otwarciem nowego kierunku studiów uzupełniających magisterskich na Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

Do kwestii określania środowiska Radia Maryja i Telewizji Trwam mianem „uniwersytetu” odniósł się prof. dr hab. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przypomnijmy, że z inicjatywy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu organizowane są liczne kongresy i sympozja naukowe. Niejednokrotnie tematy związane z nauką oraz problematyką społeczno-polityczną poruszane są także na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Dziś w wielu wypadkach mówimy nie tylko o ściśle uniwersyteckim charakterze edukacji, ale również powszechnym – o upowszechnianiu wiedzy. Media elektroniczne odgrywają w tym gigantyczną rolę. Ktoś, kto nie może uczestniczyć w wykładzie, wielokrotnie może go sobie później odsłuchać. Sam to nieraz czynię, gdy czas nie pozwala mi w czymś osobiście uczestniczyć – mówił prof. dr hab. Mieczysław Ryba.

Wykładowca KUL-u i WSKSiM zwrócił również uwagę na interesujący tytuł samego czasopisma.

Funkcjonujemy w triadzie „Fides, Ratio et Patria”, czyli wiara, rozum i Ojczyzna. Pamiętajmy o tym, że podobnie jak kiedyś – bo nie jest to jedynie dzisiejszy problem – przeciwstawia się sobie sferę wiary i rozumu. (…) Pogodzenie zatem świata nauki, czyli wiedzy oraz przestrzeni religijnej jest fundamentalne dla całej kultury. Spięcie tego na poziomie naukowym jest czymś bardzo wartościowym – podkreślał prof. dr hab. Mieczysław Ryba.

Uczestnicząca w środowych „Rozmowach niedokończonych” dr Sylwia Galij-Skarbińska, sekretarz redakcji, wskazała na kryterium decydujące o wyborze tekstów do poszczególnych numerów czasopisma.

Przede wszystkim chodzi o merytoryczność. Artykuły napływają z różnych ośrodków i są prezentowane przez osoby o różnych poglądach. Chodzi o to, aby autor artykułu należycie wykorzystywał swój warsztat naukowy. (…) Kierujemy się także tym, czemu poświęcony jest dany zeszyt, ale też tym, czemu poświęcone będą kolejne numery czasopisma – mówiła dr Sylwia Galij-Skarbińska.

Jak dodał prof. dr hab. Wojciech Polak, pismo jest otwarte na teksty naukowe przygotowywane przez ludzi młodych. Może ono stanowić początek ich przygody ze światem nauki.

W redakcji jest miejsce dla ludzi młodych, którzy niedawno skończyli studia. Są to dla nich jedne z pierwszych artykułów. (…) Naszym celem nie jest tylko publikowanie tekstów najwybitniejszych profesorów. Rozumiemy, że artykuły pisane przez ludzi młodych często są bardziej szczegółowe, monograficzne, nie posiadają tak szerokiego oddechu, jak teksty pisane przez wybitnych specjalistów. Młodzi się tego uczą, a ich artykuły są wartościowe i ciekawe – wskazywał redaktor naczelny czasopisma „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie”.

Aktywną współpracę z redakcją prowadzą m.in. prof. dr hab. Jacek Bartyzel, ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec, o. prof. Andrzej Wodka, prof. dr hab. Zdzisław Krasnodębski, prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski czy dr Jarosław Wąsowicz SDB.

Całość środowych „Rozmów niedokończonych” można odsłuchać [tutaj].


RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl