Farmaceuci mogą odmówić sprzedaży pigułki ,,dzień po”

Aptekarzom wolno odmówić sprzedaży wczesnoporonnego preparatu EllaOne – wynika z analizy Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Rzecznik Prasowy Głównego Inspektora Farmaceutycznego ostrzegał, że odmowa wydania preparatu może grozić negatywnymi konsekwencjami ze strony Inspekcji Farmaceutycznej.

Eksperci wskazują jednak, że na odmowę pozwala im prawo farmaceutyczne, a dokładnie art. 96 ust. 4. Zgodnie z nim, każdy farmaceuta i technik farmacji może nie sprzedać preparatu w przypadku, gdy jego wydanie zagraża życiu bądź zdrowiu pacjenta.

Znając akurat charakterystykę tego produktu, nie jest to oczywiście dosyć uzasadnione, że może taką odmowę spowodować i teraz jest pytanie – jak podejdą do tego nasi inspektorzy farmaceutyczni, bo w momencie, kiedy prawo mówi ,,może”, to daje pewien wybór. W mojej ocenie wielu farmaceutów będzie korzystać z tego artykułu, tym bardziej, że my jako Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej podjęliśmy stanowisko, że tego typu preparaty, bo trudno je nazwać lekami, powinny być na receptę i wtedy nie byłoby żadnych złudzeń – zaznacza Grzegorz Kucharewicz, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

EllaOne ma działanie wczesnoporonne, zabija poczęte dziecko. Co więcej, regularne stosowanie tego preparatu wiąże się m.in. z niepłodnością.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl