fot. PAP

Expose: Premier czaruje rzeczywistość

Donald Tusk czaruje rzeczywistość – tak ocenił wystąpienie premiera Donalda Tuska w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. 

„Powtórka z rozrywki. Słyszeliśmy te zaklęcia, zapewnienia. Donald Tusk jest po prostu niewiarygodnym politykiem. Sytuacja społeczna, gospodarcza, finansowa naszego kraju jest zła, a Donald Tusk znowu czaruje rzeczywistość. Nikt na to się nie da nabrać” – mówił dziennikarzom w Sejmie Błaszczak tuż po wystąpieniu premiera.

Dodał, że jak zwykle wystąpienie premiera było PR-owsko przygotowane. „To mogło działać 5 lat temu, z trudem rok temu. Teraz dokładnie wszyscy wiedzą, że to puste obietnice” – ocenił.

W swoim expose premier mówił m.in. o wydłużeniu urlopu macierzyńskiego do roku, jeśli ktoś zdecyduje się na półroczny urlop macierzyński będzie mu przysługiwać 100 proc. pensji; ci, którzy wybiorą roczny urlop dostaną 80 proc. wynagrodzenia – mówił premier. Tusk zaproponował także zmianę finansowania budowy żłobków.

Donald Tusk powiedział, że jego wielka wizja Polski na najbliższe lata składa się „z małych codziennych marzeń”.

Wystąpieniem premiera rozczarowany jest także kandydat PiS prof. Piotr Gliński. Podkreślał, że nawet jeśli rząd uzyska wotum zaufania, to będzie ono pochodzić „nie od wyborców, a od posłów”.

Gliński ocenił, że premier nie przedstawił dostatecznej liczby pomysłów na stymulację gospodarki. Wskazał też, że Polacy chcieliby wiedzieć, co rząd chce zrobić m.in. w kwestii dostępu do służby zdrowia.

Zapewnił, że będzie nadal pracował nad alternatywną – wobec rządowej – propozycją programową. „Prowadzimy normalną działalność partii opozycyjnej” – dodał Gliński. Jak ocenił, sytuacja polityczna w Polsce jest dziś szalenie dynamiczna, a badania opinii publicznej wskazują, że poparcie dla rządu spada.

Premier Donald Tusk na koniec swojego expose zwrócił się do posłów o udzielenie wotum zaufania Radzie Ministrów. „Zwracam się do pani marszałek o wotum zaufania, na które liczę” – powiedział Tusk. Wniosek o wotum ma być głosowany jeszcze dziś .

Po wystąpieniu premiera Donalda Tuska, marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła dwugodzinną przerwę w obradach Sejmu. W tym czasie, m.in. w związku z tym, że Tusk złożył wniosek o wyrażenie wotum zaufania dla rządu, zebrać ma się Konwent Seniorów.

 

RIRM/PAP

drukuj