fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Europosłowie PiS zapowiadają walkę z propozycjami przepisów ws. przewoźników

Europosłowie PiS zapowiedzieli we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli walkę z propozycjami przepisów dotyczących przewoźników. We wtorek w komisji transportu PE odbędą się głosowania nad ponad tysiącem poprawek do tego projektu.

Głosowania w komisji transportu będą dotyczyły propozycji kontrowersyjnych regulacji, które zakładają m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Większość poprawek złożyła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

Jak powiedział na konferencji w PE szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS), w propozycjach znajdują się zapisy bardzo niekorzystne z punkty widzenia interesów Polski i polskich firm transportowych.

„To pokazuje hipokryzję w działaniu jednolitego rynku. Jesteśmy zwolennikami jednolitego rynku, ale z jednej strony niemieckie i francuskie supermarkety działają w Polsce bez żadnych ograniczeń, natomiast polskie firmy transportowe napotykają w zachodniej części Europy na niebywałe trudności. Będziemy bronić ich interesów” – mówił szef EKR.

Szef frakcji EKR dodał, że europosłom PiS udało się skłonić większość eurodeputowanych EKR do poparcia.

„Liczymy także, że nasi koledzy z PO, SLD, PSL, którzy mówią tyle o tym, jak niezwykle są wpływowi (…), wpłyną na to, że największe grupy – czyli EPL i socjaliści – także poprą te poprawki, które będą korzystne dla Polski i dla polskich firm transportowych” – oświadczył Ryszard Legutko.

Europoseł Kosma Złotowski (PiS) powiedział na konferencji, że strategia EKR polega na tym, aby pakiet mobilności nie został przegłosowany do końca kadencji obecnego Parlamentu Europejskiego.

„Dlatego złożyliśmy nasze poprawki” – wyjaśnił.

Kosma Złotowski przypomniał, że choć wcześniej komisja transportu PE nie poparła znacznej części propozycji, to jednak decyzją szefa PE Antonio Tajaniego projekt wrócił do komisji transportu.

„Jeśli te poprawki otrzymają poparcie jednej trzeciej członków komisji, to wtedy znajdują się na sesji plenarnej. Wtedy będziemy mieli argument do tego, aby zdjąć to głosowanie z porządku obrad. Dzisiejsze głosowania są ważne nie z punktu widzenia legislacji, ale taktyki. Z prawnego punktu widzenia ten pakiet nie powinien być głosowany, bo komisja transportu nie zgodziła się wcześniej na żaden kompromis” – wskazał europoseł Złotowski.

Dodał, że przed głosowaniami udało się zmobilizować europosłów z Polski, ale też z Węgier, Bułgarii, Rumunii, Litwy i Łotwy do poparcia polskich poprawek.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl