„Europa Wielkich Szans” – konferencja w WSKSiM

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej ma miejsce XI już Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Europa Wielkich Szans”. Temat konferencji brzmi: „Gospodarowanie dwutlenkiem węgla i odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Europy”. Wczoraj uczestnicy konferencji spotkali się na terenie powierzchni badawczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Tucznie, dziś goszczą w Toruniu. Jutro konferencji odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Podczas spotkania będzie mowa o tym, co zrobić, aby zmniejszać zawartość CO2 w atmosferze gospodarząc lasami, o polskich osiągnięciach w zakresie odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim o toruńskiej geotermii, która jak mówi prof. Jan Szyszko, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, jest największym sukcesem w zakresie tych odnawialnych źródeł.

– Chcemy pokazać, w jaki sposób możemy zmniejszać zawartość CO2 w atmosferze gospodarząc lasami. A ten dwutlenek węgla stał sią tak niezwykle ważny w tej chwili na świecie. Stał się limitem produkcji. Chcemy się zastanowić, jak go zmniejszać, ale również tworzyć miejsca pracy w terenach wiejskich i chronić bioróżnorodność. W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej chcemy dyskutować wśród naukowców i praktyków, na temat polskich możliwości i osiągnięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Chcemy pokazać największy sukces w tym zakresie związany z geotermią toruńską– zaznaczał prof. Szyszko.

Prelegenci, tacy jak mgr inż. Artur Michalski, mgr inż. Patryk Stasiak, prof. Semjon Kundas, dr hab. Antonina Kaliniczenko poruszą bardzo ważne kwestie dotyczące naszej gospodarki. Wśród tematów znajdą się m.in.: „Energetyka wiatrowa – za i przeciw”, „Biomasa szansą zabezpieczenia w energie terenów wiejskich”, „Możliwości energetyki wodnej w Polsce, a także Potencjał Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii na przykładzie Geotermii Toruńskiej”.

Część druga odbędzie się w środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Tam chcemy pokazać Polskę, jako kraj, który posiada ogromne sukcesy w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, ale równocześnie jako kraj, który potrafi używać CO2 jako materiał do tworzenia miejsc pracy – dodaje prof. Jan Szyszko.

Tam będą wykłady, nasze spotkania. Będą zabierali głos naukowcy, którzy zostali zaproszeni. Z jednej strony będą mówić o możliwościach wykorzystania CO2 do tworzenia takiego surowca jak drewno, czyli odnawialnych źródeł energii i równocześnie do produkcji materiału budowlanego bez emisji CO2. A więc chcemy mówić również o tym, w jaki sposób tworzyć miejsca pracy dla ludzi mieszkańców terenów wiejskich. Równocześnie chcemy pokazać Europie w jaki sposób Polska może nie emitować CO2 wykorzystując polskie wspaniałe zasoby odnawialnych źródeł energii –  zaznacza profesor.   

Na konferencję zaproszeni zostali eksperci z całej Europy, unijni Komisarze oraz przedstawiciele poszczególnych państw. W spotkaniu uczestniczyć będą również studenci WSKSiM w Toruniu.

Szczegółowy plan konferencji można znaleźć na stronie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej : www.wsksim.edu.pl

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl