Eurogrupa: Postęp w rozmowach z Grecją, ale wciąż są różnice

Ministrowie finansów państw strefy euro odnotowali w poniedziałek postęp w negocjacjach z Grecją ws. pomocy finansowej dla tego kraju. Podkreślili jednak, że potrzeba więcej czasu, by osiągnąć całościowe porozumienie i dać zielone światło dla wypłaty wsparcia. 

Sytuacja zadłużonej Grecji była głównym tematem spotkania eurogrupy w Brukseli, jednak po jego zakończeniu opublikowano tylko krótkie oświadczenie na ten temat. Wskazano w nim, że negocjacje z Grecją posunęły się naprzód i są bardziej konstruktywne. „Przyznajemy jednak, że potrzeba więcej czasu i wysiłków, aby pokonać różnice co do pozostałych otwartych spraw” – podkreślono w oświadczeniu.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział na konferencji prasowej, że – tak jak uzgodniono już w lutym – do osiągnięcia porozumienia między Grecją a trzema instytucjami reprezentującymi wierzycieli (Europejskim Bankiem Centralnym, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Komisją Europejską) potrzebna jest „całościowa i szczegółowa lista reform”, do których zobowiąże się rząd w Atenach. „Mamy wspólny interes z greckim rządem, aby osiągnąć porozumienie możliwie najszybciej (…) zanim (Grecji) skończą się pieniądze” – zaznaczył Dijsselbloem.

Obecny program pomocy dla Grecji wygaśnie z końcem czerwca, ale według szefa eurogrupy dopóki nie będzie porozumienia w sprawie wypłaty ostatniej transzy z tego programu w wys. 7,2 mld euro, nie może być żadnych rozmów o ewentualnym nowym, trzecim pakiecie pomocowym.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i monetarnych Pierre Moscovici podkreślił, że w ciągu minionych dwóch tygodni poprawiła się atmosfera rozmów między przedstawicielami rządu w Atenach oraz trzech instytucji. 24 kwietnia w Rydze niektórzy ministrowie krytykowali sposób prowadzenia negocjacji. Po tym spotkaniu rząd w Atenach zmienił skład zespołu negocjującego z trzema instytucjami.

Według komisarza osiągnięto też postępy w niektórych konkretnych kwestiach, jak reforma VAT. W niektórych sprawach, jak emerytury czy rynek pracy, różnice są istotne – przyznał Moscovici.

Jeśli Grecja nie otrzyma ostatniej raty z aktualnego programu pomocowego, to grozi jej niewypłacalność. Lewicowy rząd w Atenach kierowany przez premiera Aleksisa Ciprasa zabiegał o złagodzenie warunków utrzymania pomocy. W lutym br. wierzyciele Grecji zgodzili się na przedłużenie programu do końca czerwca, ale wypłatę 7,2 mld euro uzależniono od uzgodnienia listy reform, które pozwolą Grecji na wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z programu pomocy.

Negocjacje przeciągają się; początkowo planowano, że zostaną zakończone do końca kwietnia. W poniedziałek grecki minister finansów Janis Warufakis powiedział, że ma nadzieję na porozumienie w ciągu nadchodzących dni.

W poniedziałek Grecja poinformowała, że uruchomiła procedurę spłaty kolejnej raty zadłużenia wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wys. 750 mln euro. Wcześniej spekulowano, że ze względu na napiętą sytuację finansową Ateny wstrzymają się ze spłatą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl