fot. PAP

Elektroniczne podpisy za blokadą pakietu klimatyczno-energetycznego

Rozpoczęła się akcja zbierania elektronicznych podpisów blokujących pakiet klimatyczno-energetyczny. Podpisy można składać na stronie internetowej stoppakietowi.pl – mówi poseł Ludwik Dorn.

– W ubiegłym roku w Polsce od listopada rozpoczęło się zbieranie podpisów na nośniku papierowym. W tej chwili zarówno w Polsce jak i w całej Europie oddajemy do dyspozycji – zgodny z rozporządzeniem Unii Europejskiej – system zbierania deklaracji on-line. Za pośrednictwem Internetu możliwe jest złożenie poparcia dla inicjatywy, której celem jest zawieszenie pakietu klimatyczno-energetycznego – poinformował poseł Ludwik Dorn.

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Mój dom, Mój prąd – Stop pakietowi klimatycznemu” chce zorganizować serię znaczących wydarzeń przed 31 maja, czyli do czasu, kiedy Rada Europejska opowie się za zmianami w pakiecie klimatyczno-energetycznym, które umożliwią Komisji Europejskiej administracyjne czyli zdejmowanie z rynku pozwoleń na emisję CO2. A to spowoduje wzrost cen. Obecnie jest to 5, 95 euro za tonę.

– To jest ciężkie, ale do wytrzymania. Jeżeli 900 mln ton, jak zamierza komisja; zostanie zdjętych z rynku i przerzuconych na okres po 2020 roku w celu podwyższenia cen uprawnień, to one sięgną od 15 do 25 euro za tonę. Wtedy konsekwencje pakietu klimatycznego uderzą w nas szybciej i będą o wiele poważniejsze. Pan minister Korolec ocenił koszty takiej operacji dla samego budżetu, nie dla gospodarki na miliard euro – powiedział poseł Ludwik Dorn.

RIRM

drukuj