E. Witek: sprawa TK musi być rozwiązana w polskim parlamencie

Szefowa gabinetu politycznego premiera Elżbieta Witek wypowiedziała się na temat spotkania przedstawicielki UE Federici Mogherini z polską premier Beatą Szydło, a także na temat sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości była gościem programu „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam.

Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini odwiedziła wczoraj Warszawę. Spotkanie to miało głównie na celu przygotowanie Polski do zbliżającego się szczytu NATO, ale były również poruszane inne kwestie – wyjaśnia minister Elżbieta Witek.

Przede wszystkim rozmawiano na temat bezpieczeństwa podczas zbliżającego się szczytu NATO, który odbędzie się w Warszawie. Zarówno Federica Mogherini jak i premier Beata Szydło są zdania, że bardzo ważna w tej kwestii jest współpraca nie tylko w Europie – Unii Europejskiej – ale także Europy ze światem – powiedziała szefowa gabinetu politycznego premiera.

Premier Szydło z Federicą Mogherini wspólnie stwierdziły, że szczyt NATO będzie miał bardzo ważne znaczenie. Powinien on zakończyć się „czymś konkretnym”– oświadczyła Elżbieta Witek.

Była mowa o wielu kwestiach; wzmocnienie wschodniej flanki NATO, wzmocnienie flanki południowej, ponieważ uprawnianie samej wschodniej flanki już nie wystarcza. Była również mowa o partnerstwie wschodnim – chodziło o ruch bezwizowy w takich krajach jak; Gruzja, Kosowo i Ukraina. Zarówno premier Szydło, jak i Federica Mogherini stwierdziły, że jeśli te kraje spełniają technicznie warunki – a spełniają – to nie powinno być przeszkód, żeby ten ruch bezwizowy wprowadzić – wyjaśniła Elżbieta Witek.

Szef gabinetu premiera wskazała, że Federica Mogherini odniosła się również do negatywnej opinii Komisji Europejskiej ws. praworządności w Polsce. Przedstawiciel Unii wyraziła nadzieję, że sprawy dotyczące Polsce, zostaną rozstrzygnięte przez Polaków w polskim parlamencie. To był cały kontekst tej wypowiedzi – powiedziała minister Witek.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości odniosła się także do sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zaznaczyła, że jest to główny sztandar opozycji.

Jeśli zabranie konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego, to pytanie jest – co będzie w zamian? To jest kwestia, która musi być rozwiązana w polskim parlamencie i to również podkreślił przewodniczący Frans Timmermans. Jako Prawo i Sprawiedliwość mamy większość w Sejmie i moglibyśmy sami rozwiązać spór wokół Trybunału. Tylko, co by się stało, gdybyśmy to zrobili w ten właśnie sposób? Chcielibyśmy, aby do współpracy nad rozwiązaniem tego konfliktu włączyła się opozycja w sposób rzeczowy i konkretny. To nie ma być stawianie warunków brzegowych na samym początku, ale patrząc, że Prawo i Sprawiedliwość idzie na bardzo konkretne ustępstwa, opozycja również powinna uczynić taki gest ze swojej strony – powiedziała Elżbieta Witek.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości skomentowała również wypowiedź Grzegorza Schetyny po negatywnej opinii Komisji Europejskiej ws. praworządności w Polsce. Lider Platformy Obywatelskiej stwierdził, iż opinia Komisji powinna być podstawą do kapitulacji Jarosława Kaczyńskiego.

Bardzo wiele niepotrzebnych słów pan Grzegorz Schetyna już wypowiedział, także jako przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Akurat w tym przypadku powinien działać na rzecz państwa polskiego, a nie krytykować go i jeździć po różnych instytucjach unijnych ze skargami na Polskę. Tego nie powinien robić przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. To jest bardzo prestiżowe stanowisko, które otrzymał, jako przedstawiciel opozycji – wskazała Elżbieta Witek.

Minister Elżbieta Witek powiedziała także, że nie chce, by Komisja Europejska stała się stroną tego sporu poprzez ręce czy usta opozycji, bo konflikt ten toczy się w Polsce i tu ma być rozwiązany.

Elżbieta Witek skomentowała również to, co dzieje się obecnie w szeregach Platformy Obywatelskiej.

Totalność opozycji nie wyjdzie Platformie na dobre. Ostatnie doniesienia mówią o tym, że zawiesza się niektórych członków klubu parlamentarnego PO, a inni członkowie partii sami się z niej wykluczają. To pokazuje, że wewnątrz Platformy Obywatelskiej toczy się walka między frakcjami i to może wpływać na głos Platformy w kwestii kompromisu wokół Trybunału Konstytucyjnego – zaznaczyła Elżbieta Witek.

Posłanka powiedziała, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego zajmuje sporo czasu i jest mocno nagłaśniany w mediach, jednak nie powoduje to paraliżu pracy ekipy rządzącej.

Przyjęty został projekt zmian do ustawy o systemie oświaty – jest kwestia wyboru podręczników, możliwość odwołania się od matury. To musi być procedowane szybko, by mogło od września funkcjonować. Mamy również prawo wodne – ustawa, która wzbudzała bardzo dużo kontrowersji. Chcę przy tym zaznaczyć, że opłaty za wodę będą wielokrotnie niższe, niż proponowane w projekcie ustawy przez Ministerstwo Środowiska. Przygotowywana jest również ustawa ws. sklepów wielkopowierzchniowych – wcześniejszy projekt spotkał się z słusznymi oporami ze strony polskich sklepikarzy. Nam chodzi o zastosowanie podatku, który dotknie olbrzymie sieci, często zagraniczne, które mają problem z płaceniem podatku w Polsce. Doszliśmy już w tej sprawie do kompromisu. W najbliższym czasie ustawa ta powinna być już gotowa i niebawem procedowana – powiedziała Elżbieta Witek.

Na koniec szefowa gabinetu politycznego premiera odniosła się do reformy emerytalnej. Wskazała, że prezydencki projekt został na razie wstrzymany przez to, że wpłynął projekt obywatelski. Rząd chce, zatem, by w formie dialogu została wypracowana jak najlepsza reforma w sprawie emerytur.

Całość programu Polski Punkt Widzenia do zobaczenia [tutaj].

RIRM

drukuj