E. Rafalska: Wszystkie priorytety polityki społecznej odnoszą się do rodziny

Wszystkie priorytety polityki społecznej odnoszą się do rodziny – przekonywała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska otwierając w piątek Międzynarodowy Kongres Rodzin na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Podkreśliła, że tytuł jednego z wystąpień podczas konferencji oddaje to, co przyświeca jej stale w pracy – że rodzina jest w centrum polityki społecznej państwa.

„To lapidarnie ujmuje kluczowe miejsce rodziny w działaniach podejmowanych przez władze państwowe” – powiedziała minister.

Zaznaczyła, że wśród obecnych priorytetów polityki społecznej wszystkie zawierają odwołanie i odniesienie się do rodziny.

„Te priorytety, to: stworzenie polskim rodzinom warunków zachęcających do podejmowania decyzji o rodzicielstwie; ograniczenie ubóstwa, szczególnie w rodzinach wychowujących dzieci; wsparcie osób starszych, wspieranie ich aktywności, udziału w życiu społecznym i wsparcie osób niesamodzielnych oraz wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów” – wyliczyła.

Rafalska przypomniała, że podstawowym pierwsze skojarzenie, gdy mówi się o polityce rodzinnej są rodziny z dziećmi.

„Dzieci są taką grupą, która w powszechnym odczuciu powinna być objęta szczególną ochroną” – podkreślała nawiązując do trwającego od 1 kwietnia programu Rodzina 500 plus. Jak mówiła, wynika on z przekonania, że środki na wsparcie polskich rodzin stanowią inwestycję w kapitał ludzki, która da impuls do rozwoju kraju.

Program wspiera też dzietność, przez likwidację finansowych barier utrudniających decyzje o powiększeniu rodziny – tłumaczyła. Zaznaczyła, że taki efekt ma już miejsce.

„Będziemy czekali, żeby była tu tendencja wzrostowa i by utrzymywała się trwale” – zaznaczyła.

„Rodziny, to nie tylko rodziny z dziećmi, to wszystkie osoby połączone więzią, dlatego szeroko rozumiana polityka rodzinna, to działania ukierunkowane na pomoc rodzinom w trudnej sytuacji, a także grup wymagających szczególnej ochrony – osób starszych czy niepełnosprawnych” – mówiła minister rodziny i pracy.

Obie te grupy potrzebują wsparcia finansowego i zwiększenia dostępu do usług opieki, pomimo, że rodzinny chcą zajmować się osobami w takiej sytuacji – podkreślała, przypominając o działaniach rządu na rzecz osób starszych w ramach programu ASOS oraz Senior Plus na lata 2015-20. Działania te dotyczą też wsparcia ich zaangażowania w życie społeczne – dodała.

Minister przypomniała, że do rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi kierowany jest rozpoczęty w tym roku program „Za życiem”.

„W ramach programu zaplanowałam wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych, m.in. w postaci opieki wytchnieniowej, pomocy asystenta rodziny, czy aktywizacji zawodowej, a także wsparcia rehabilitacji osób niepełnosprawnych” – wyliczała. Rozwijany jest system mieszkań chronionych i ośrodków rehabilitacyjno-opiekuńczych – dodała.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl