fot. PAP/Tomasz Gzell

E. Rafalska podsumowała 2 lata działalności programu Rodzina 500 plus

Z programu Rodzina 500 plus korzysta ponad 2 mln 400 tys. rodzin i ponad 3 mln 600 tys. dzieci – poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Szefowa resortu podsumowała dwa lata funkcjonowania sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości. W jej ocenie spełnia on swoje cele.

Programem Rodzina 500 plus jest objętych 53 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Największy udział stanowią rodziny z dwójką dzieci. Ponad 60 proc. środków trafia na wieś.

Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że świadczenie niweluje nierówności dochodowe w różnych regionach Polski. Widoczny jest także efekt wzrostu urodzeń.

Ponad 403 tys. urodzeń w 2017 r. to jest znacznie więcej niż prognozowaliśmy w ocenie skutków regulacji. To jest też więcej niż pokazywały wcześniejsze prognozy GUS. W polityce ludnościowej nie chodzi o efekty jednoroczne, ale długoletnie – powiedziała minister Rafalska.

Program Rodzina 500 plus to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko.

RIRM

drukuj