E. Rafalska: Nie będzie zmian w kryteriach dochodowych na pierwsze dziecko w programie „500 plus”

To, co stanowi fundament tego programu, a więc kryteria dochodowe, które dają uprawnienia do otrzymania świadczenia na pierwsze dziecko, nie zmienią się. Nie mamy zamiaru wprowadzenia górnego kryterium, ograniczającego dostępność. Również […] nie zmienimy na pewno wysokości świadczenia – powiedziała Elżbieta Rafalska. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w programie „Gość wiadomości” w TVP Info oceniła dotychczasowe efekty programu „Rodzina 500 plus”.

Elżbieta Rafalska ustosunkowała się do zarzutów opozycji, która zarzuca, iż program „500 plus” powoduje zwiększenie dezaktywizacji zawodowej wśród kobiet. Dezaktywizacja nie jest zjawiskiem nowym i ma wiele przyczyn – zauważyła minister.

– Odsyłam opozycję, która z jednej strony krytykuje, mówi o rujnującym wpływie na stan finansów publicznych, żeby za chwileczkę powiedzieć: dajmy każdemu dziecku „500 plus”. Opozycja jest więc kompletnie niekonsekwentna. […] Usiądę do stołu z każdym, kto pokaże mi, że winą dezaktywizacji kobiet jest program „500 plus”. Ta dezaktywizacja, bierność zawodowa, nie jest zjawiskiem nowym. Jest od roku 2014, kiedy jeszcze nie było tego świadczenia. Dotyczy również kobiet bezdzietnych. Może być też związana z koniecznością sprawowania opieki nad starszymi osobami, nad rodzicami oraz dobrą sytuacją na rynku pracy – wskazywała Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, że pieniądze na realizację świadczeń są zabezpieczone m.in. w rezerwie celowej.

– Pieniądze są zabezpieczone w dwóch pozycjach. W rezerwie celowej łącznie ma ten cel mamy ponad 23 mld złotych. Póki co program „500 plus” nie zrujnował również budżetu w 2016 roku. Czekamy na wykonanie deficytu. Wiemy, że wpływy do budżetu były większe, deficyt zrealizowany w znacznie większym stopniu – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Resort chce ułatwić społeczeństwu składanie wielu różnych wniosków. W tym celu uruchomione zostały usługi on-line, dzięki czemu wiele dokumentów można złożyć elektronicznie – poinformowała Elżbieta Rafalska.

– Dzisiaj idziemy dalej. […] Proponujemy składanie drogą on-line kolejnych wniosków, a więc: becikowego, Karty Dużej Rodziny, świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego i świadczenia rodzicielskiego. To jest od 16 stycznia i to możemy droga on-line składać. W drugim i trzecim kwartale chcemy natomiast wprowadzić dwa kolejne świadczenia, które będzie można złożyć tą drogą. To będzie świadczenia rodzinne, które obowiązuje od 2004 roku i oraz to nowe świadczenie, które jest dla dzieci niepełnosprawnych, wprowadzone od 1 stycznia 2017 roku – wyjaśniła minister.

Minister Elżbieta Rafalska odniosła się również do informacji portalu DoRzeczy.pl, który napisał, że Platforma Obywatelska i Nowoczesna przygotowywały apel do instytucji europejskich ws. „pilnej interwencji” podczas protestu w Sejmie w dniu 16 grudnia. Ta informacja pokazuje, że wydarzenia z tamtego dnia były zaplanowane wcześniej – stwierdziła minister.

– Wobec takich informacji nie mam najmniejszych wątpliwości, że akcja była zorganizowana, oświadczenia były przygotowane, pewnie szereg rzeczy było zaplanowanych i uzgodnionych do przodu. Trudno w ogóle sobie wyobrazić, żeby tego typu akcja była spontaniczna i żeby prawdziwym pretekstem mogło być wykluczenie jednego z posłów z obrad Sejmu – akcentowała Elżbieta Rafalska.

Platforma Obywatelska swoimi działaniami udowadnia, że jest opozycją nie tylko radykalną, ale również bezwzględną – podkreśliła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Opozycją radykalna z całą pewnością jest Platforma Obywatelska. Nawet nie powiedziałabym, że tylko i wyłącznie radykalną, ale też absolutnie bezwzględną, która dąży do osiągnięcia własnych celów i dla tych własnych celów jest w stanie kompromitować własny kraj w oczach opinii zagranicznej. Ucieka się do skarg za granicą, nie ma poszanowania i uznania dla własnego kraju i nie liczy się z wynikami wyborów demokratycznych – powiedziała Elżbieta Rafalska.

RIRM

drukuj