E. Macron i A. Merkel rozmawiali nt. kryzysu migracyjnego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron spotkali się we wtorek pod Berlinem. Ich rozmowy skupiły się na kryzysie migracyjnym oraz wspólnym budżecie strefy euro.

Nowy rozdział w reformach Unii Europejskiej – tak spotkanie z prezydentem Francji określiła kanclerz Niemiec. Jednym z kluczowych tematów rozmów było stworzenie budżetu strefy euro, który ma służyć inwestycjom, zmniejszeniu różnic między państwami Unii oraz chronić je przed kryzysami.

– Dążymy do budżetu strefy euro, który powinien wejść w życie równolegle do średniookresowych perspektyw finansowych. Chodzi o dalszy rozwój Europejskiego Mechanizmu Stabilności w kierunku Europejskiego Funduszu Walutowego w celu zainstalowania dodatkowego instrumentu stabilizacji dla krótkoterminowych niestabilności i problemów z płynnością poszczególnych państw członkowskich – wskazała Angela Merkel.

Niemiecka kanclerz dodała, że zanim taki budżet powstanie, należy zredukować ryzyko związane z kondycją europejskich banków. Przyznała także, że to właśnie temat powołania budżetu strefy euro był najtrudniejszą kwestią w rozmowach z prezydentem Francji.

– Francja i Niemcy dyskutowały o tych planach przez dziewięć miesięcy. Było to trudne dla Macrona, ponieważ Mercel musiała prowadzić negocjacje ze swoją własną koalicją w Niemczech, co związało jej nieco ręce. Politycy spotkają się jeszcze, aby sfinalizować to, co uzgodnili w kwestii reform – zaznaczył Luke Baker, szef biura Reuters dla Francji.

Emmanuel Macron nazwał zawarte z Niemcami porozumienie „wejściem w drugą fazę wspólnej waluty”.

– Do tej pory nie udało się nam całkowicie uczynić z euro pełnej alternatywy dla dolara lub waluty, w której mechanizmy konwergencji byłyby wystarczające, aby zapobiec kryzysom systemowym, takim jak te, które widzieliśmy – przekonywał prezydent Francji.

Emmanuel Macron podkreślił, że budżet strefy euro może obowiązywać już w 2021 roku. Ma on wyglądać jak każdy inny budżet, czyli mieć zarówno wydatki, jak i dochody. Szczegóły, takie jak jego wysokość oraz źródło finansowania, zostaną ustalone przez ministrów pod koniec roku. Warunkiem powstania budżetu jest zgoda pozostałych państw strefy euro.

Drugim z tematów rozmów przywódców Niemiec i Francji był kryzys migracyjny. Politycy wezwali pozostałe kraje członkowskie do wspólnego zajęcia się tym problemem.

– Wierzymy w europejską odpowiedź na wyzwania związane z migracją. Nie są one niczym nowym. Wspólnie jesteśmy zdeterminowani, aby koordynować ten problem razem ze wszystkimi państwami członkowskimi – wskazał Emmanuel Macron.

– Popieramy plan Komisji Europejskiej i austriackiej prezydencji Unii Europejskiej, aby wzmocnić ochronę granic zewnętrznych, co oznacza wzrost liczby personelu agencji granicznej Frontex – dodała Angela Merkel.

Francja i Niemcy będą dążyły do wypracowania rozwiązania polegającego między innymi na odsyłaniu osób zabiegających o azyl w państwach Wspólnoty do krajów, w których zostali zarejestrowani. Spotkanie Angeli Merkel i Emmanuela Macrona miało na celu przygotowanie wspólnego stanowiska obu krajów przed szczytem Unii Europejskiej, który odbędzie się pod koniec czerwca.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl