fot. PAP/EPA

„Nasz Dziennik”: Sprawdzamy gotowość bojową

„Najlepszy sposób na odstraszanie polega na posiadaniu dobrze wyćwiczonych sił, które służą ramię w ramię ze swoimi sojusznikami na terenie całego Paktu Północnoatlantyckiego” – zaznacza w opublikowanym dziś wywiadzie w „Naszym Dzienniku” gen. Timothy McGuire, z-ca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie.

„Jesteśmy dumni z tego, że możemy być partnerami polskich Sił Zbrojnych. Walczyliśmy przecież razem w Afganistanie i Iraku, o czym miałem okazję się przekonać. Wiem, że to profesjonalni wojskowi. Dzięki wspólnej pracy obie nasze strony staną się silniejsze” – akcentuje gen. Timothy McGuire.

Pytany o plan ćwiczeń amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej w Polsce i innych krajach NATO odpowiada, że „wszystko jest rozpisane, choć nie może zdradzić szczegółów”.

„Chodzi o budowę gotowości razem ze wszystkimi naszymi sojusznikami, czyli na dużym obszarze całej flanki wschodniej NATO i nawet szerzej. Jest dokładny plan wspólnych ćwiczeń w ciągu tych miesięcy, w których będziemy uczestniczyć, i został on ogłoszony. Niektóre odbędą się w Polsce. Latem więcej będzie ich w rejonie Morza Czarnego i wtedy więcej sił przerzucimy właśnie tam (…) – mówi z-ca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie.

PAP/RIRM

drukuj