fot. PAP/Paweł Supernak

Dzień Polski na wystawie światowej EXPO

Na wystawie światowej EXPO w Mediolanie trwa dziś Dzień Polski. Uroczystościom przy polskim pawilonie towarzyszą pokazy kulinarne, wystawy sztuki użytkowej i wzornictwa oraz koncerty.

Dzień Polski na wystawie EXPO we włoskim Mediolanie obfituje w atrakcje, które od rana do wieczora czekają gości naszego narodowego Pawilonu. To m.in. występy kuglarzy, a także animatorów zabaw dziecięcych. Wizytę w Pawilonie Polski uświetnią polscy artyści, którzy na scenie przed budynkiem przez cały dzień prezentują bogaty program muzyczny.

Dzień polski to także prezentacje tradycyjnej kuchni w wykonaniu kucharzy Garnizonu Warszawa oraz występy artystyczne Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Oficjalną część zainaugurował wicepremier Janusz Piechociński.

Trzeba naszemu niepewnemu światu wskazać drogę na przyszłość, wobec tego cierpienia i niedostatku jakże ważnym jest temat tego EXPO. Żywność dla planety, jakże ważne jest pokazanie tej energii dla życia – mówił podczas EXPO Janusz Piechociński.

Elewacja polskiego pawilonu nawiązuje do skrzynek jabłka. Ta symbolika ma ukazać nasz kraj jako największego eksportera tych owoców na świecie.

Pokazujemy to, co chcemy pokazać a przede wszystkim chcemy pokazać to, że jesteśmy nowym imperium, nową potęga na europejskiej mapie jeżeli chodzi o produkcję i eksport żywności. Jest to wspólna zasługa polskich rolników, producentów i mądrego wykorzystania środków europejskich – powiedział Sławomir Majman, prezes Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Początkowo planowano, że polski pawilon odwiedzi ponad 800 tysięcy osób, jednak ta liczba już dawno została przekroczona.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj