Dzień Polonii i Polaków za Granicą

We wtorek obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z myślą o rodakach ze Wschodu Sejm przyjął nowelę ustawy o repatriacji, którą w ostatnich dniach podpisał prezydent. Z inicjatywy Andrzeja Dudy wcześniej weszła w życie także ustawa o legitymacjach szkolnych, skierowana do uczniów polskich szkół za granicą.

Do tej pory nasi rodacy ze Wschodu mieli problem, żeby wrócić do Ojczyzny. Teraz, dzięki ustawie o repatriacji, sytuacja ma się zmienić – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

– Nowelizacja ustawy, którą wprowadził rząd PiS, daje realną szansę na to, że ci Polacy, którzy jeszcze żyją, którzy jeszcze tęsknią za Polską, którzy chcą wrócić do Ojczyzny, do macierzy, będą mieli taką szansę – zaznacza Krzysztof Michałkiewicz.

Ustawa wprowadza nowe formy pomocy finansowej dla repatriantów oraz ułatwia im powrót i osiedlanie się w Polsce – podkreślał w radiowej Trójce marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– To jest realna pomoc i wreszcie pomoc państwa, wreszcie odpowiedzialność państwa za to, co powinniśmy już dawno zrobić. Ci ludzie już dawno powinni znaleźć się w Polsce – powiedział Stanisław Karczewski.

Władze ZSRR zesłały lub deportowały Polaków do azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, a także do Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu oraz Kazachstanu. Przez ostatnie 25 lat przyjechało do Polski tylko 6 tysięcy repatriantów.

– Trzeba by szerzej otworzyć te drzwi dla Polaków. W Kazachstanie jest minimum 30 tys. osób polskiego pochodzenia, a patrząc przez liczbę wiernych kościoła, może być i do stu tysięcy – wskazuje socjolog dr Robert Wyszyński.

Nasi rodacy, którzy na co dzień żyją poza granicami Ojczyzny, borykają się z wieloma problemami. Nie we wszystkich krajach mogą liczyć na sprawiedliwe traktowanie. Szansą na wysłuchanie ich głosu jest m.in. Forum Polonijne w Toruniu. W tym roku rozmawiano m.in. o problemie szkolnictwa na wschodzie– mówi prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

– W tej chwili właśnie zbieramy podpisy w obronie dwóch szkół polskich na Białorusi, bo jest próba wprowadzenia poprawek do kodeksu edukacji, na mocy których te szkoły mogą się przekształcić w szkoły dwujęzyczne z rosyjskim językiem nauczania – zwraca uwagę Andżelika Borys.

Dziś prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe siedmiu osobom zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych.

– To tylko symbol podziękowania ze strony Rzeczpospolitej Polskiej i prezydenta RP za wasze piękne życie, za waszą piękną działalność, za to wszystko, co robiliście przez lata i robicie cały czas dla naszych rodaków, dla polskości, dla Polski – podkreślił prezydent.

Z kolei uczniowie ze szkoły polonijnej z Wielkiej Brytanii otrzymali z rąk prezydenta polskie legitymacje szkolne. Uprawniają ich do zniżek w Polsce. Andrzej Duda wręczył również flagi państwowe instytucjom działającym w Polsce oraz poza granicami kraju za wybitne zasługi i osiągnięcia w działalności polonijnej, społecznej, kulturalnej i gospodarczej.

– Niech one powiewają nad waszą działalnością, niech zawsze będą symbolem RP, która niezależnie od tego  gdzie będziecie na świecie, gdzie będziecie działali, gdzie będziecie realizowali swoją działalność, żeby zawsze Rzeczpospolita była z wami i żebyście zawsze dumnie pod flagą Rzeczpospolitej stali – mówił Andrzej Duda.

Życzenia z okazji dnia Polonii i Polaków za Granicą skierowała premier Beata Szydło.

– Z okazji dnia Polonii życzę wam wszystkiego najlepszego, ale przede wszystkim życzę tego, abyście zawsze pamiętali o Polsce, pamiętali o nas i byście pamiętali, że jesteśmy jedną wielką rodziną. Zapraszamy do Polski, przyjeżdżajcie, warto – powiedziała premier Beata Szydło.  

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl