Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Obchodzimy dziś Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. 71 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zamordowano ok. 1000 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską to największa niewyjaśniona zbrodnią popełniona na Polakach po II wojnie światowej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi białostocki oddział IPN.

W południe w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom Obławy. Uroczystość poprzedzi Msza św. w intencji ofiar. Eucharystii będzie przewodniczył ks. bp Jerzy Mazur z Ełku.

Historyk Danuta Kaszlej, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, podkreśla, że Obławy Augustowskiej nie da się zamknąć jedynie w wymiarze lokalnego przeżycia.

To nie jest tylko historia lokalna dlatego, że obrazuje, czym była rzeczywistość po zakończeniu II wojny światowej. Ludzie spragnieni po prawie sześciu latach normalności, po tym strasznym czasie, boleśnie doświadczyli, że zamiast wyzwolenia przyszła nowa okupacja. Na kompleks leśny Puszczy Augustowskiej rzucono około 45 tys. żołnierzy 50-tej Armii III Frontu Białoruskiego po to, by spacyfikować i zniszczyć podziemie niepodległościowe – mówi Danuta Kaszlej.

Uroczystości upamiętniające 71. rocznicę Ofiar Obławy Augustowskiej odbędą się też 17 lipca w Gibach przy Pomniku-Krzyżu poświęconym ofiarom.

Wciąż nie odnaleziono miejsca, w którym pogrzebano ofiary. Śledczy wskazali ponad 60 miejsc na terytorium Białorusi (większość w okolicach miejscowości Kalety), które mogą być potencjalnie jamami grobowymi i kilkanaście takich miejsc po stronie polskiej. Białoruś odmówiła pomocy prawnej w tej sprawie.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl