fot. flickr.com

Dzieło skradzione z Pałacu Prezydenckiego sprzedane na aukcji

Obraz „Gęsiarka” sprzedany na aukcji  w Warszawie to dzieło skradzione z Pałacu Prezydenckiego za kadencji Bronisława Komorowskiego. Autentyczność dzieła potwierdziła opinia biegłego – informuje portal rmf24.pl.

Biegły wskazał także, że „Gęsiarka” to obraz o szczególnym znaczeniu dla kultury. Sprawcom za kradzież i paserstwo grozi nawet 10 lat więzienia.

Prokurator Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, informuje, że na chwilę obecną nikomu nie postawiono zarzutów.

W dalszym ciągu prowadzimy postępowanie w zakresie tego, kto ten obraz wyniósł, w jaki sposób znalazł się on w domu aukcyjnym. (…) Czynimy w tym zakresie ustalenia, pewne ustalenia już mamy. Dopóki nie postawimy zarzutów konkretnej osobie, to o tych ustaleniach nie informujemy – mówi prokurator Przemysław Nowak.

W czerwcu ub.r. obraz „Gęsiarka” został sprzedany osobie prywatnej za 10 tys. zł. Współwłaściciel domu aukcyjnego wyjaśniał, że wcześniej dzieło trafiło tam w kwietniu, wraz z kilkoma innymi obiektami.

Firma zastrzegała, że nie może wskazać nazwiska pasera. Dom aukcyjny  tłumaczył, że „Gęsiarka” nie widniała w rejestrach jako obraz skradziony i dlatego została wystawiona na aukcję i sprzedana.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj