Dziękujemy za Maryjny styl ewangelizacji



Pobierz Pobierz

Słowo powitania ks. bp. Andrzeja Suskiego, ordynariusza toruńskiego, podczas uroczystości XXII rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu

Siostry i bracia, zwyczajem lat minionych gromadzimy się dzisiaj w Toruniu na radosnym świętowaniu XXII rocznicy powstania Radia Maryja. Radość to znamienny klimat naszych spotkań rocznicowych. Cieszymy się z tego, że jesteśmy razem w wielkiej Rodzinie Radia Maryja.

Wspólnie uczestniczymy również w radości Matki Bożej, którą w Zwiastowaniu, anioł pozdrowił słowami: „Raduj się, łaski pełna, Pan z Tobą, oto poczniesz i porodzisz syna”. Na ten dar Maryja odpowiedziała radością swojego Niepokalanego Serca: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu Zbawicielu moim, bo uczynił mi wielkie rzeczy”.

Każdemu z nas potrzebna jest taka radość. Jest ona jak świeże powietrze, którym się lekko oddycha. Doświadczenie radości przynosi wzmocnienie sił, orzeźwia, dodaje otuchy do życia, otwiera na drugiego człowieka. Ale musi to być radość prawdziwa, wypływająca z dobra trwałego – Bożego. Radość z bliskości Boga. Radość z życia w Jego obecności. Radość z życia szlachetnego.

Jak zapewnia Pan Jezus – tej radości nikt nie zdoła nam odebrać. Dobrem trwałym, które budzi w sercu trwałą radość jest Jezus Chrystus i jego Ewangelia, nasza wiara w Niego. Dlatego na zakończenie Roku Wiary w ubiegłą niedzielę Papież Franciszek przekazał Kościołowi swoją pierwszą adnotacje Apostolską Ewangelii Gaudium (o głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie). Rozpoczyna się ona słowami: „Radość Ewangelii napełnia serce oraz całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem”.

Ci, którzy pozwalają żeby On ich zbawił zostają wyzwoleni od grzechu, smutku, wewnętrznej pustki, izolacji. Z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość. Ojciec Święty zaprasza nas w tej adhortacji do nowego etapu ewangelizacji naznaczonego ową radością. Pisze dalej: „istnieje styl Maryjny w ewangelizacyjnej działalności Kościoła”. Za każdym razem gdy spoglądamy na Maryję znów zaczynamy wierzyć w rewolucyjną moc delikatności i czułości.

W Niej dostrzegamy, że pokora i delikatność nie są cnotami słabych lecz mocnych, że nie potrzebują źle traktować innych ażeby czuć się ważnymi. Patrząc na Nią, odkrywamy że Ta, która wielbiła Boga – ponieważ strąca władców z tronu, a bogaczy odrzuca z niczym – jest tą samą, która wprowadza ciepło domowego ogniska w nasze poszukiwania sprawiedliwości. Jest również Tą, która zachowuje uważnie wszystkie te sprawy i rozważa je w swoim sercu.

Sprawowaną Liturgią dziękujemy Bogu za Radio Maryja i jego ewangelizacyjną działalność i dziękujemy za ów Maryjny styl tej ewangelizacji. W tym dziękczynieniu przewodzi nam bł. Jan Paweł II, który powiedział do Rodziny Radia Maryja: „Ja codziennie dziękuję Bogu, że jest w Polsce takie radio.” Siostry i bracia Bóg czyni nam wielkie rzeczy. Jakże dzisiaj nie dziękować z radością Panu za błogosławione owoce Roku Wiary? Za ogłoszenie kanonizacji Jana Pawła II, za realizację budowy świątyni w Toruniu pw. Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i błogosławionego, a wkrótce świętego Jana Pawła II.

Jakże nie dziękować za rosnącą liczbę słuchaczy Radia Maryja i widzów TV Trwam i za szerokie wsparcie społeczne dla tej telewizji w jej słusznych dążeniach do miejsca na multipleksie. Dziękować za wszystkie dzieła, które powstały przy Radiu Maryja i służą naszemu narodowi w kraju i na obczyźnie. Jakże też nie dziękować Bogu za troskę Episkopatu Polski, by katolicki głos Radia Maryja docierał do naszych domów jako głos radosnej nowiny, która umacnia wiarę i broni jej przed współczesnymi zagrożeniami.

Jednym z wyrazów tej troski jest udział księży biskupów w dzisiejszej uroczystości. Wspólnie z Ojcem Prowincjałem polskiej prowincji redemptorystów oraz z ojcem Tadeuszem, Założycielem i Dyrektorem Radia Maryja witam serdecznie wszystkich obecnych na dzisiejszej liturgii. Obecnych tutaj w Toruniu i wspólnie złączonych z nami na modlitwie przy odbiornikach radiowych czy telewizyjnych. Witam zwłaszcza przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Witam serdecznie pozostałych pasterzy Kościoła w Polsce tutaj obecnych. Gorąco pozdrawiam wszystkich pielgrzymów i gości, kapłanów, osoby konsekrowane i katolików świeckich.

Pozdrawiam władze Torunia z panem prezydentem na czele. W szczególny sposób chcę powitać i pozdrowić pracowników Radia Maryja i TV Trwam, wolontariuszy z Biur Radia Maryja oraz wszystkich, którzy modlitwą, swymi ofiarami wspomagają to radio. Niech tej modlitwie, do której serdecznie zapraszam, wybrzmią z nową mocą słowa Papież Franciszka: „Gwiazdo Nowej Ewangelizacji pomóż nam zajaśnieć świadectwem komunii, służby, żarliwej i ofiarnej wiary, sprawiedliwości i miłości dla ubogich, aby radość Ewangelii dotarła aż na krańce ziemi”.

ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński

drukuj