Uroczystości na Jasnej Górze

Dziś w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze u stóp Królowej Polski tysiące wiernych dziękowało Matce Bożej za opiekę, a także za kanonizację Jana Pawła II, wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma i człowieka zawierzenia.

W homilii ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił, że „nasza Ojczyzna potrzebuje dzisiaj, podobnie jak za czasów Konstytucji Majowej, odnowy, jeśli ma mieć przed sobą swoje jutro”.

– Państwo i Kościół nie są tylko dwoma instytucjami żyjącymi obok siebie swoim własnym, autonomicznym życiem. To są dwie instytucje zdane na siebie, i to zdane na podobieństwo związku ciała z duszą. Kościół, jeśli jest autentyczny winien być duszą państwa. Bez duchowych wartości, jakie przynosi Kościół ciało państwa obumiera. Dla niektórych może to brzmieć prowokacyjnie, ale taka jest prawda – mówił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas Mszy świętej ponowiony został Milenijny Akt Oddania Matce Bożej.

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To jedno z największych świąt maryjnych. Wyraża ono wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Dzisiejsza uroczystość nawiązuje także do ważnych wydarzeń z historii naszego narodu: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, ślubów króla Jana Kazimierza, który zawierzył Ojczyznę opiece Matce Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny królowej Polski zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.

W 300 rocznicę królewskich ślubów jakie 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej złożył król Jan Kazimierz ich nową wersję opracował przebywający wówczas w miejscu internowania Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński. Jasnogórskie Śluby Narodu złożył uroczyście na Jasnej Górze Episkopat Polski 26 sierpnia 1956 r. 10 lat później, 3 maja 1966 r odbyły się centralne uroczystości milenijne chrztu Polski. Dokonano wówczas aktu zawierzenia Matce Bożej i powierzenia narodu polskiego Jej opiece na kolejne 1000 lat.

TV Trwam News

drukuj