Drugie złoto dla Rafała Wilka

Rafał Wilk zdobył w Londynie swój drugi złoty medal XIV Paraolimpiady, a w sumie 11. dla Polski tego koloru i 28. generalnie. Był najszybszy na trasie długości 64 km ze startu wspólnego na rowerze z ręcznym napędem (tzw. handbike).

Rafał Wilk, pochodzący z Łańcuta niespełna 38-letni zawodnik 64 km pokonał w 1:50.05 i o półtorej minuty wyprzedził Niemca Vico Merkleina. Na piątej pozycji wyścig ukończył 37-letni Arkadiusz Skrzypiński, mistrz świata z 2010 roku ze startu wspólnego i ubiegłoroczny wicemistrz.

Rafał Wilk karierę rozpoczął w 1991 roku, kiedy to uzyskał żużlową licencję w barwach Stali Rzeszów. 3 maja 2006 roku podczas meczu miał wypadek, po którym stracił władzę w nogach.

***

Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki zdobyli w Londynie 12. dla Polski złoty medal XIV Paraolimpiady, w turnieju drużynowym w tenisie stołowym. W finale pokonali Hiszpanów 3:0. W sumie biało-czerwoni mają już 29 krążków.
Jako pierwszy walczył Skrzynecki, który pokonał Alvaro Valerę 3:1, później Grudzień okazał się lepszy od Jordiego Moralesa 3:1, a w decydującym meczu wygrał z Valerą 3:1.
Wspólnie zdobyli w 2010 roku mistrzostwo świata. Grudzień przed czterema laty sięgnął po srebro w grze pojedynczej.

Wczoraj, trzy kolejne medale zdobyli: złoty Grzegorz Pluta po zwycięstwie w turnieju szabli na wózkach, srebrny Anna Harkowska w kolarskim wyścigu szosowym ze startu wspólnego oraz brązowy Tomasz Rębisz w pchnięciu kulą.

W zawodach strzeleckich na siódmych pozycjach uplasowali się Jolanta Szulc w konkurencji 50 m karabinek sportowy 3×20 oraz Wojciech Kosowski – 50 m pistolet dowolny.

Na pływalni wszystkie trzy finalistki czwartkowych wyścigów kończyły je na ósmych miejscach: Karolina Hamer na 50 m stylem grzbietowym, Oliwia Jabłońska na 100 m dowolnym i Paulina Woźniak na 200 m zmiennym.

Po 389 z 503 finałów Polska z dorobkiem 27 krążków jest na dziewiątym miejscu w tabeli medalowej. Prowadzi reprezentacja Chin. Gospodarze poprzednich igrzysk mają 181 medali – 69 złotych, 59 srebrnych i 53 brązowe.