Drugie przesłuchanie przed komisją śledczą ds. VAT

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski będzie dziś drugim świadkiem przesłuchiwanym przez komisję śledczą ds. VAT – wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu.

Zbigniew Ćwiąkalski był pierwszym ministrem sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym w rządzie Donalda Tuska, urzędował w latach 2007-09. Podał się do dymisji po tym, jak samobójstwo w celi popełnił jeden ze skazanych za porwanie i zabójstwo Krzystofa Olewnika.

Początkowo drugim przesłuchiwanym świadkiem miał być były minister finansów (w latach 2007-13) Jacek Rostowski, ale jego przesłuchanie zostało przełożone na listopad. Znana jest także data przesłuchania następcy Ćwiąkalskiego – Andrzeja Czumy, który ma zeznawać 24 października. O terminach tych informował niedawno szef komisji Marcin Horała (PiS).

W poniedziałek Marcin Horała i rzecznik PiS Beata Mazurek poinformowali o złożeniu do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia tzw. przestępstwa urzędniczego przez Andrzeja Parafianowicza, wiceszefa Ministerstwa Finansów, Głównego Inspektora Informacji Finansowej oraz Generalnego Inspektorem Kontroli Skarbowej w latach 2007-13.

Jak mówiła Beata Mazurek, Parafianowicz to „główna twarz nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami VAT-owskimi”.

Z kolei Marcin Horała dodał, że luka VAT, czyli różnica między tym, co powinno wpłynąć do budżetu z tytułu tego podatku, a tym, co realnie wpłynęło „zaczęła lawinowo rosnąć bezpośrednio po zmianie rządu” w 2007 roku.

„Już w pierwszym roku po zmianie rządu na rząd PO-PSL wzrosła dwukrotnie, po to, by rosnąć dalej. W tym czasie kluczową funkcję pełnił Andrzej Parafianowicz” – podkreślał Marcin Horała.

W TVP z kolei mówił, że „kiedy Parafianowicz był odpowiedzialnym za kontrole skarbowe wiceministrem, luka w Polsce wrosła cztero- lub siedmiokrotnie. Zależy czy liczyć do PKB, czy do oczekiwanych wpływów z VAT. Stąd poważne podejrzenie, że popełnił przestępstwo urzędnicze niedopełnienia obowiązków”.

M.in. o te kwestie będzie pytany podczas posiedzenia komisji Zbigniew Ćwiąkalski.

Co do samego Parafianowicza, Horała zapowiedział, że będzie on przesłuchany przez komisję „jeszcze w tym roku”.

Dotąd komisja – w połowie września – przesłuchała jedynie prof. Witolda Modzelewskiego, wiceministra finansów w latach 1992-96 i autora pierwszej ustawy o VAT. Mówił on m.in., że tendencja spadku udziału dochodów z VAT w relacji do PKB zaczęła się już w roku 2008, a narastała w 2009 r. i utrzymywała się przez kolejne lata. Zwrócił uwagę, że w 2009 r. budżet państwa zakładał dochody z VAT na poziomie 119 mld zł, ale po zmianie budżetu wykonanie wyniosło 99 mld zł. Przekonywał, że powodem nie był kryzys, bowiem dotyczył on tylko VAT, a nie całej gospodarki.

„Nie spadł PKB, ale dochody budżetowe spadły” – zauważył.

„Właśnie wtedy pojawiły się, narastały te zjawiska patologiczne, które spowodowały, że jesteśmy biedniejsi jako zbiorowość, jako nasza ojczyzna, o kilkaset miliardów złotych” – podkreślił Marcin Horała.

Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca br. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu VAT.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, „w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl