Drugi dzień szczytu klimatycznego w Marrakeszu

W Marrakeszu trwa drugi dzień światowego szczytu poświęconego walce z negatywnymi skutkami zmian klimatu. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele około 200 państw. Szczyt potrwa do 18 listopada.

22. Konferencję Narodów Zjednoczonych otworzył Salaheddine Mezouar, minister spraw zagranicznych Maroka oraz Patricia Espinosa, sekretarz ONZ ds. zmian klimatycznych.

Zwracając się do przedstawicieli około dwustu państw, szef MSZ Maroka wezwał wszystkich uczestników do zaangażowania się w konkretne inicjatywy klimatyczne w celu wsparcia krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatycznych.

– Zostało uwieńczone szybkie wejście w życie porozumienia paryskiego. Jest to bezkonkurencyjny postęp w rekordowym czasie. Teraz musimy budować na tej dynamice. Musimy dać wymierny sens w tym ważnym kroku do przodu przez decyzje ukierunkowane na realizację porozumienia paryskiego – powiedział Salaheddine Mezouar.

Umowa paryska to pierwsza w historii umowa międzynarodowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Negocjowana była cztery lata. Fakt, że weszła w życie niecały rok po jej podpisaniu, uznaje się za duży sukces. Głównym celem porozumienia klimatycznego ONZ jest zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze. Unia Europejska, a więc też Polska, zobowiązuje się do 40 proc. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych względem 1990 r.

Kluczowe dla redukcji emisji gazów cieplarnianych są zobowiązania ich największych emitentów, czyli Stanów Zjednoczonych i Chin. Oba kraje odpowiedzialne są razem za prawie 40 proc. emisji CO2. Swoje oczekiwania  wobec szczytu wyrażają przedstawiciele Afryki.

– Mamy nadzieję, że będą fundusze, prawdziwe rzeczowe środki na kwestie adaptacji, dzięki czemu będziemy w stanie dostosować się do zmieniającego się klimatu. Mam nadzieję, że nie będzie uwzględnienia strat i szkód, tak że będziemy w stanie odzyskać, to co zostało utracone z powodu tych zmian klimatu. Naszym oczekiwaniem jest znaleźć programy szkoleniowe, które pomogą i poinformują naszych ludzi w Afryce Zachodniej o zmianach klimatycznych – mówiła delegatka z Afryki.

Polska, podczas szczytu w Marrakeszu, będzie aktywnie uczestniczyć w negocjacjach. Nasza delegacja przedstawi prezentacje dotyczące leśnych gospodarstw węglowych oraz bezodpadowej energetyki węglowej. Przez sadzenie konkretnych gatunków drzew lub dosadzanie nowych w istniejących już lasach można wychwycić większą ilość CO2. Taka gospodarka może w ciągu 10 lat dokonać akumulacji 40 mln ton dwutlenku węgla w polskich lasach. Porozumienie ma zacząć obowiązywać od 2020 r., ale wielu obserwatorów oczekuje, że może wejść w życie długo przed tym terminem.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl