Drugi dzień obchodów setnej rocznicy powstania Polskiego Lotnictwa Wojskowego

Legendarne Polskie Lotnictwo Wojskowe świętuje setną rocznicę powstania. W drugim dniu centralnych obchodów w Dęblinie będą uczestniczyć przedstawiciele najwyższych władz RP. Dziś do 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego przybędzie m.in. szef MON-u Mariusz Błaszczak.

W planie obchodów jest uroczysty apel przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” oraz uroczystość nadania imienia samolotom szkolenia zaawansowanego M-346. Maszyny te weszły do służby w bieżącym roku.

100-lecie lotnictwa wojskowego to wielkie wydarzenie dla polskich żołnierzy, lotników i wielkie święto RP – powiedział wiceszef MON-u Wojciech Skurkiewicz.

– Druga część jest bardziej oficjalna. Święto lotnictwa wojskowego z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka rozpocznie się o godzinie 13.00 uroczystą zbiórką, w której będą uczestniczyć wszyscy żołnierze dęblińskiego garnizonu. Te uroczystości będą odbywały się w Dęblinie. Od soboty, na radomskim lotnisku, będą odbywały się pokazy lotnicze „Air Show 2018” z okazji 100-lecia lotnictwa wojskowego. Imponujące pokazy z udziałem przedstawicieli 22 państw z całego świata, ponadto statków powietrznych, zespołów akrobacyjnych. Do tego jeszcze imponująca wystawa statyczna – zapowiedział Wojciech Skurkiewicz.

Historia polskiego lotnictwa – jak przypomina MON – sięga czasów I wojny światowej. To w listopadzie 1918 r. odbył się pierwszy lot bojowy polskiego samolotu. Wtedy również powstało pierwsze Dowództwo Wojsk Lotniczych.

Święto Lotnictwa Polskiego, w lotnictwie wojskowym i cywilnym, jest obchodzone w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego. Mowa o Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych w 1932 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl