Drugi dzień Międzynarodowego Kongresu w WSKSiM

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, trwa V Międzynarodowy Kongres „Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”. Podczas drugiego dnia, swoje referaty wygłoszą m.in. prelegenci z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Wenezueli, Francji, Niemiec, a także z Polski.

Drugi dzień sympozjum rozpocznie się Mszą św. Po Eucharystii wykłady wygłosi Edmund Adamus z Wielkiej Brytanii: „Prawda na służbie wolności. Budowanie cywilizacji miłości poprzez rodziną. Perspektywa angielska” oraz dr Ruth Gutierrez Delgado z Hiszpanii: „Obyczaje i myśl w postmodernistycznej Hiszpanii z perspektywy komunikacji”. Następnie głos zabiorą goście z Wenezueli, Francji i Niemiec. Wśród prelegentów będzie prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca KUL i WSKSiM. Temat wykładu: „Kultura masowa, czy kultura wysoka? Ideologiczny kontekst sporu o kulturę w Polsce”.

V Międzynarodowy Kongres  „Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”, został zainaugurowany wczoraj, poprzez uroczystą Mszę św., koncelebrowaną, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Piotr Chyła, wikariusz warszawskiej prowincji Redemptorystów.

J.Em. ks. kard. dr h.c. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, nadesłał w formie audiowizualnej referat na temat „Kościół Katolicki a Kultura”.

Następnie głos zabrał prof. Alfredo Co, z Uniwersytetu św. Tomasza na Filipinach, członek Filipińskiej Komisji Kształcenia Wyższego. Mówił on na temat „Katolicyzm w Azji: rozważania poświęcone ewangelizacji w Chinach i na Filipinach”.

Kolejny wykład „Wyzwania i możliwości oddziaływania katolików we współczesnej kulturze australijskiej”, przygotował  prof. George O`Shea, z Instytutu Małżeństwa i Rodziny Jana Pawła II w Melbourne.

Prof. Robert Dugdale, artysta operowy i menadżer kultury z Australii, swój referat poświęcił sztuce, kulturze i katolicyzmowi w swoim kraju.

Popołudniowy panel wykładowy rozpoczął prof. Brendan Sweetman, z Rockhurst University w Stanach Zjednoczonych. Wskazał on na konsekwencje kulturowe, społeczne i moralne, jakie niesie ze sobą przyjęcie świeckiego modelu państwa.

Głos zabrał także Chuck Huber, aktor, pisarz, producent filmowy z USA. Temat jego wystąpienia to „ W obronie pomidorów. Jak niezależne filmy pomagają w dotarciu do prawdy”.

Natomiast kolejnym, ostatnim już dziś prelegentem, był ks. prof. Noel Sheth SJ z Indii, który podjął temat „Wzajemne międzykulturowe relacje pomiędzy katolikami i różnymi kulturami w Indiach”.

Spotkanie uwieńczyła dyskusja panelowa.

Przypomnijmy, że 2-dniowy Kongres organizowany jest przez WSKSiM przy współpracy z Katedrą Filozofii KUL. Całość konferencji transmituje  SIM radio – internetowa rozgłośnia WSKSiM.

Patronat medialny nad Kongresem objęło Radio Maryja, Tv Trwam, Nasz Dziennik, tygodnik katolicki „Niedziela”, tygodnik rodzin katolickich „Źródło” i miesięcznik „W Naszej Rodzinie”.

 RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl