Dramatyczna sytuacja rolników

Ponad połowa polskich rolników rezygnuje z unijnych rekompensat. Chodzi o odszkodowania za straty poniesione przez hodowców owoców i warzyw w wyniku rosyjskiego embarga. Powód? – Komisja Europejska zaproponowała zbyt niskie stawki. Tymczasem Rosja wprowadza kolejne embargo, które uderzy w polskich przedsiębiorców.

Obecny rok jest bardzo trudny dla polskich rolników. Najpierw rosyjskie embargo dla towarów produkowanych w Polsce, obecnie cios wymierzony w polskich przedsiębiorców: wprowadzono restrykcje na towary pochodzące z krajów trzecich, nieobjętych embargiem.

Chodzi m.in. o owoce kupowane przez polskich przedsiębiorców na przykład w Serbii, a także o pomarańcze, mandarynki, czy daktyle, którymi nasze firmy jedynie handlowały. Rosjanie skutecznie ograniczyli i tę możliwość zarabiania. Sytuacja jest dramatyczna. Rolnicy rozkładają ręce, a przedsiębiorcy ze strachem patrzą w przyszłość.

– Co się dzieje? Nie ma zbytu rolnego. Przez embargo rosyjskie nic nie podajemy. Co to jest 5 zł za worek ziemniaków? On przewyższa koszty produkcji. Co to jest? My nie mamy na życie. Muszę wyjechać gdzieś, żeby coś zarobić. Co to jest za życie … za 2,5 tony towaru 600 zł? – pyta pani Justyna, rolnik.
– To jest nie sposób, żeby tak nas traktowano. Darmo oddajemy wszystko. Żeby cebula kosztowała 80 gr, jabłko 60. Kto to widział takie coś? Rolnik w tym roku, jak zapłaci podatek i kupi nawozy nie ma na chleb – stwierdził pan Tadeusz, sadownik.

Sprawą rosyjskiej blokady dla polskich produktów zajmuje się rząd. Jednak do tej pory – pomimo licznych obietnic – rolnicy nie dostali żadnych pieniędzy.

 – Byłem na spotkaniu z Sawickim. Dzisiaj bym inaczej z nim rozmawiał, bo chłopina chciałby coś, ale co zrobi skoro wszyscy skoncentrowali są na tym jak Platforma ma nie przegrać, a nie co ma się zrobić w Polsce. Tu jest pomysł, jak zrobić, żeby zostać przy korycie. Kto to słyszał? – oświadczył pan Marian, rolnik.

Z informacji przekazanej przez Komisję Europejską wynika, że wnioski polskich rolników w sprawie rekompensat za straty poniesione w wyniku rosyjskiego embarga opiewały na kwotę 146 milionów euro. Natomiast całkowity budżet pomocowy dla 28 państw Unii wynosi 125 milionów euro.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl