Dramat chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej

Wciąż bardzo trudna i niestabilna jest sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej. W wyniku walk i zamieszek ginie coraz więcej chrześcijan. Sytuacja zmusza Salezjan do zamykania szkół. Wciąż niepewny jest los porwanego polskiego misjonarza ks. Mateusza Dziedzica.

Republika Środkowoafrykańska zajmuje obecnie 16 miejsce na Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, czyli liście obejmującej 50 krajów, w których chrześcijanie z całego świata są najbardziej prześladowani.

Konflikt w tym kraju rozpętał się ponad rok temu, gdy w byłej francuskiej kolonii, islamiści z ugrupowania Seleka obalili rząd prezydenta François Bozize i rozpoczęli plądrowanie kościołów i osad chrześcijańskich a także mordowanie chrześcijan.

By zapobiec eskalacji przemocy powołano milicję Anti-Balaka. Pierwotnie jej oddziały miały na celu obronę ludności cywilnej przed islamskimi bojówkarzami z Seleki. Obecnie coraz częściej atakują one instytucje chrześcijańskie. Dzieje się tak, ponieważ liderzy Kościołów i wspólnot chrześcijańskich otwarcie i w sposób zdecydowany odcięli się od działań brutalnej milicji.

Dramatyczna sytuacja panuje w Galabadja i Damala.  Jak relacjonują miejscowi Salezjanie, na drogach stoją barykady, wszędzie pełno jest uzbrojonych mężczyzn; ludzie boją się wychodzić na ulicę. To zmusiło Salezjanów do zamknięcia dwóch dopiero otwartych, prowadzonych przez nich szkół.

Na terenie ogarniętej rebelią Republiki Środkowoafrykańskiej posługuje obecnie 32 polskich misjonarzy. Wciąż niepewny jest los pochodzącego z diecezji tarnowskiej ks. Mateusza Dziedzica porwanego w nocy z 12 na 13 października. Duszpasterz, który pracował w miejscowości Baboua, został uprowadzony przez uzbrojoną grupę rebeliantów zwanych Ludźmi Miskina.

Porywacze chcą wymienić duchownego na swojego przebywającego w więzieniu przywódcę. Jak mówi ojciec Kazimierz Szymczycha, werbista, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji: „Musimy uzbroić się w cierpliwość, ale liczymy na pozytywne rozwiązanie”.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl