Dr Wiśniewski: Coraz większy nacisk europejskich państw na cyberbezpieczeństwo

Przywódcy państw coraz bardziej zdają sobie sprawę z zagrożeń w cyberprzestrzeni – powiedział dr Jan Wiśniewski, wykładowca WSKSiM i koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Dr Wiśniewski odniósł się tym samym do ostatnich działań francuskich władz. Wczoraj prezydent Francji Francois Hollande wyraził zaniepokojenie ryzykiem cyberataków przy okazji zbliżających się wyborów prezydenckich w tym kraju. Szef dyplomacji francuskiej zapowiedział natomiast podjęcie kroków odwetowych wobec państw, które będą chciały wpłynąć na ich wynik.

Dr Jan Wiśniewski podkreślił, że wiele państw europejskich kładzie coraz większy nacisk na bezpieczeństwo w sieci.

Przeczytałem artykuł we francuskiej prasie dotyczący rozszerzenia grup czy instytucji zwalczających terroryzm w cyberprzestrzeni. Zatrudnią teraz od 400 do 600 pracowników, ponieważ oni również są na „linii frontu”. Francja, kraj, który przecież nie toczy żadnej wojny i nie ma bezpośredniego zagrożenia, mimo wszystko tam ludzie czują się zagrożeni atakami terrorystycznymi czy działaniem w cyberprzestrzeni. Jeżeli taki kraj, jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania są zagrożone, to nam również to zagrożenie jest w pewien sposób przypisane – powiedział dr Wiśniewski.

Francuskie media informowały ostatnio o działaniach służb, które planują zatrudnić kilkuset agentów specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie. Będą to inżynierowie informatycy, lingwiści i statystycy, których zadaniem ma być m.in. zapobieganie i odpowiadanie na ataki w sieci.

Według mediów, wśród wymagań stawianych kandydatom jest m.in znajomość języków, szczególnie angielskiego, rosyjskiego, arabskiego czy chińskiego.

RIRM

drukuj