Dotacja dla muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu

Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu zajaśnieje nowym blaskiem i otworzy swoje podwoje dla tysięcy zwiedzających. Wszystko to dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wrocławskie Muzeum Archidiecezjalne otrzymało od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponad 39 mln zł. Pieniądze pochodzące z funduszy europejskich będą wykorzystane na przebudowę, remont i konserwację zabytkowych budynków muzeum oraz biblioteki katedralnej.

Przekazując umowę na dofinansowanie wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że projekt ten realizuje podstawowe obowiązki jego resortu.

– Bardzo się cieszymy, że ten projekt był tak profesjonalnie przygotowany, że nie było problemu z przyznaniem tej dotacji. To jest przykład dobrej alokacji środków publicznych na cel, który jest celem związanym bezpośrednio z dobrem publicznym – wskazał prof. Gliński.

To historyczny dzień dla Wrocławia i Dolnego Śląska – mówił metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny, który podziękował ministerstwu za wsparcie.

– A szczególnie za to, że możemy podjąć się realizacji tego wielkiego projektu i udostępnić Wrocławianom i turystom właśnie te wszystkie nasze bogate zbiory, które znajdują się w muzeum – powiedział ks. abp Kupny.

Na uroczystości obecny był marszałek senior Kornel Morawiecki. Poseł mieszkający we Wrocławiu wyraził swoją radość z tego, że sakralne i religijne eksponaty muzeum zostaną udostępnione wszystkim Polakom.

– Możemy te skarby, zapomniane w jakimś sensie od drugiej wojny światowej, teraz pokazać mieszkańcom Dolnego Śląska, Polski i świata. To jest wielka zasługa państwa polskiego, Kościoła, który przechował wielkie dzieła tej kultury – mówił Kornel Morawiecki.

Przebudowa budynków muzealnych ma potrwać niecałe 3 lata. O  szczegółach zaplanowanych prac powiedział dyrektor muzeum, ksiądz prof. Józef Pater.

– Projekt przebudowy budynków archiwalno-biblioteczno-muzealnych wiąże się przede wszystkim z powstaniem nowej biblioteki archidiecezji wrocławskiej i zwolnienia obszerniejszych pomieszczeń magazynowych, w których będzie można lepiej i łatwiej eksponować te skarby – wskazał ks. prof. Pater

A o tym, jakie skarby kryją się w zbiorach muzealnych opowiada rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski

– O Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu właściwie słyszało się najczęściej w kontekście powrotu obrazu „Madonna pod  jodłami” Łukasza Cranacha Starszego. Natomiast to muzeum posiada jeszcze wiele innych dzieł, takich jak chociażby: Księga Henrykowska, w której jest zapisane pierwsze zdanie w języku polskim, mumia egipska z IV wieku przed Chrystusem, naczynia etruskie, greckie, najstarszy w Polsce dzwon z 1300 roku, szafa dębowa gotycka, która waży dwie tony – powiedział ks. Kowalski.

W muzeum znajduje się około 5 tys. zabytków i kilkadziesiąt tysięcy starodruków. Po przebudowie dzieła te zostaną wyeksponowane i z pewnością będą przyciągać wszystkich kochających polską kulturę i sztukę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl