Dopiero teraz świat przeciera oczy

W Hamburgu w miniony weekend wystawiona została wystawa katastrofie smoleńskiej zatytułowana “Prawda i Pamięć. Katastrofa Smoleńska”, która wzbudziła wielkie zainteresowanie mieszkających tutaj Polaków, jak również ludzi innych narodowości. Zdjęcia obejrzeli liczni przechodnie różnej narodowości i z wielu kontynentów: Europejczycy i Amerykanie, Azjaci i Afrykanie, ludzie różnych wyznań. Wielu z nich z wielkim zainteresowaniem oglądała zdjęcia, czytała ulotki, foldery a także słuchała prawdziwych informacji podawanych przez organizatorów wystawy.

Wystawa trafiła do Hamburga dzięki zaangażowaniu Klubów Gazety Polskiej w Hamburgu, oraz wyjątkowej pomocy członków klubu z Berlina-Brandenburgii i Polskiej Misji Katolickiej w tym mieście. Pierwszego dnia wystawę mówiącą prawdę o katastrofie smoleńskiej ustawiono w samym centrum Hamburga nad Jeziorem Alster. Zainteresowanie było ogromne, w ciągu jednego popołudnia obejrzało ja kilka tysięcy przechodniów.
Po jej obejrzeniu wielu ludzi przyznało, że dopiero teraz wie, co się wydarzyło. Na zdjęciach wszyscy zobaczyli na własne oczy jak Rosjanie po katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem z polską parą prezydencką i 94 pozostałymi pasażerami na pokładzie, od razu z premedytacją niszczyli wrak maszyny i bez szacunku traktowali ciała naszych wspaniałych patriotów, którzy w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Oglądający wystawę ludzie przyznawali, że o takim przebiegu katastrofy, ani o tak niegodziwym traktowaniu zwłok, i w końcu o skandalicznym śledztwie nic nie wiedzieli. Teraz przeglądamy na oczy – przyznawali – dodając, że do tej pory znali tylko jedyną wersję przebiegu katastrofy, tą podaną przez Rosjan i powielaną przez wszystkie zagraniczne media, gdzie „pijany generał, pod naciskiem upartego prezydenta, rozkazuje zupełnie niedoświadczonej załodze lądować”. Teraz dopiero zdajemy sobie sprawę, co się wydarzyło, i rozumiemy, dlaczego dobrze, że tu jesteście – przyznawali przechodnie. „Pokazywanie takich wystaw jest niezmiernie potrzebne, tym bardziej teraz, gdy wszyscy widzimy jak silne są ośrodki, które pragnęłyby tę pamięć rozmyć – powiedziała nam Barbara Walenczewska z Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu chwilę po tym, gdy pod jedną z tablic położyła biało czerwone kwiaty i zapaliła znicz. „Chociaż mieszkamy daleko, ale nasze serca wciąż są pełne pamięci tamtych strasznych dni z 10-go kwietnia. Przyszłam tu z potrzeby serca, aby się pomodlić i zapalić lampkę – dodała wzruszona Barbara.

Pamięć o Lechu Kaczyńskim żywa jest także w Gruzji.
Niespodziewanie – także dla organizatorów – do Hamburga na otwarcie wystawy przyjechał specjalny wysłannik rządu Gruzji. Wielką niespodziankę i olbrzymią przyjemność sprawił wszystkim Micheil Saakaszwili, który w związku z pokazem wystawy o katastrofie przysłał do Hamburga swojego oficjalnego przedstawiciela. Ilia Marjanidze z gruzińskiej ambasady w Berlinie stwierdził, że po uzyskaniu informacji o hamburskiej wystawanie o katastrofie, w której zginął wielki przyjaciel Gruzji polski Prezydent Lech Kaczyński, gruzińskie władze od razu zdecydowały się na obecność na tej uroczystości. Marjanidze powiedział, że jestem tu po to, aby przed światem pokazać gruzińską solidarność z Polską w dochodzeniu do prawdy o tej strasznej katastrofie. Organizatorzy byli tak bardzo wzruszeni obecnością gruzińskiego gościa, że Ewie i Ani łzy popłynęły z oczu.

Nigdy nie zapomnimy.
Następnego dnia wystawę przeniesiono w inne miejsca miasta, do nadbrzeżnej dzielnicy portowej. Tam również spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Wieczorem doszło do spotkania Polonii z przybyłymi w związku z wystawą gośćmi z Polski. Do Hamburga przyjechali m.in. Pan Jacek Świat, mąż Św. pamięci Aleksandry Natali Świat, która zginęła w katastrofie rządowego tupolewa pod Smoleńskiem. Jacek Świat jest Posłem na Sejm RP, oraz Pan Andrzej Melak, brata Św. Pamięci Stefana Melaka, który także zginął w tej samej tragicznej katastrofie. Pan Andrzej Melak, członek m.in. Komitetu Katyńskiego, Stowarzyszenia „Krąg Pamięci Narodowej”, jak również Stowarzyszenia Upamiętniającym Ofiary Katastrofy Smoleńskiej. Spotkanie Polonii -z nimi przebiegło w wyjątkowo rodzinnej atmosferze. Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani odśpiewali „Rotę” i zabrzmiały na cały Hamburgu słowa: „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie”.

Modlitwa za tych co zginęli w Smoleńsku.
W niedzielę wszyscy spotkali się na mszy świętej odprawionej w kościele Polskiej Misji Katolickiej przez proboszcza ks. Dr. Jacka Bystronia w intencji pary prezydenckiej i pozostałych ofiar katastrofy. Zarówno hamburscy parafianie, jak i goście z Polski po mszy świętej podziękowali zarówno proboszczowi, jak i członkom Koła Przyjaciół Radia Maryja, którzy także przyczynili się do tego, że Hamburg zobaczył wystawę. Księdzu podziękowali także organizatorzy, przypominając, że Ks. Proboszcz dr Jacek Bystroń, wielokrotnie dawał wyraz tego, że słowa Bóg, Honor i Ojczyzna nie pozostają jedynie na papierze. „Ksiądz Jacek wielokrotnie nam pokazał jak należy rozumieć i na czym polega wiara katolicka, patriotyzm, godność i poszanowanie chrześcijańskich wartości” – stwierdzili organizatorzy wystawy.

Autor: Waldemar Maszewski, Hamburg
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl