Dolnośląskie: apel IPN oraz środowisk kresowych o uczczenie ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Wrocławski oddział IPN oraz przedstawiciele środowisk kresowych zwrócili się do samorządowców oraz księży z apelem o upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich. W tym roku przypada 75. rocznica Zbrodni Wołyńskiej, której ofiarami padło tysiące Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Za symboliczny dzień pamięci o wszystkich ofiarach zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Kresach przyjęto 11 lipca. Tego dnia, 1943 r., miały miejsce wydarzenia określanej jako „krwawa niedziela”. Wówczas UPA wymordowała ok. 11 tys. ludzi. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim orazłuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę ludzi w kościołach. Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych.

W apelu wystosowanym przez wrocławski oddział IPN oraz środowiska kresowe podkreślono, że w latach 30. i 40. we wschodnich województwach II Rzeczpospolitej zamordowano w okrutny sposób dziesiątki tysięcy osób narodowości polskiej i obywateli polskich.

„11 lipca dla Kresowian, ich dzieci i wnuków jest Dniem Pamięci o Męczeństwie wszystkich Polaków na Kresach. Pamięć ta jest też naszym zobowiązaniem wobec tych, +którzy zginęli z myślą o Tej, która nigdy nie zginie+” – napisano.

Zwrócono również uwagę, że Dolny i Górny Śląsk, Ziemia Lubuska, Opolszczyzna, Pomorze, Warmia i Mazury dla wielu Kresowian stały się nowym domem.

„Jednak pamięć o naszych bliskich, którzy pozostali na ojcowiźnie wciąż trwa w naszych rodzinach” – podkreślono.

W apelu znalazła się prośba o oddanie hołdu pomordowanym poprzez włączenie sygnałów dźwiękowych 11 lipca o godz. 12.00 w miejscowościach w regionie.

„Prosimy o modlitwę i pamięć w każdej parafii katolickiej, a także o symboliczne uruchomienie dzwonów. Zwracamy się do Was: księża proboszczowie i sołtysi wsi, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast o upamiętnienie tych, dla których Rzeczpospolita była dobrem najwyższym, a ich ofiara stanowiła siłę wzmacniającą ducha budującego szczęśliwość kolejnych pokoleń, nadzieję na budowanie pokoju i wzajemnego zrozumienia, które pozwoli na pełne poznanie prawdy. Przekazujcie. Pamiętajcie” – napisano w apelu.

Pod apelem podpisali się dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń, prof. Henryk Słowiński reprezentujący Środowisko Wrocławskie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Ryszard Marcinkowski z Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej Wrocław.

W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm – głosi uchwała – oddaje hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”.

Zbrodnia Wołyńska była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, mającą charakter ludobójstwa.

Zbrodni dokonano w latach 1943–1945. Jej sprawcy – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl