Dodatkowy pojemnik na bioodpady

Od nowego roku zmieniły się zasady w segregacji odpadów. Do kilku pojemników, które już funkcjonują, dołączy kolejny – brązowy, na resztki biologiczne. Zmiany wprowadzono najpierw w Wielkopolsce. Później czekają one innych mieszkańców Polski.

Od stycznia w Poznaniu i okolicy pojawił się dodatkowy kubeł na odpady. Później rewolucja śmieciowa czeka całą Polskę – mówi Robert Chodyła rzecznik Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej

– Do tych zbiorników będziemy wrzucać wszystkie resztki żywności pochodzenia roślinnego. Na przykład takie resztki z obiadu jak ziemniaki, jakieś niedojedzone warzywa – informuje Robert Chodyła.

Do brązowego pojemnika trafi także przeterminowana żywność, owoce czy warzywa, które nie nadają się już do zjedzenia, skoszona trawa i zwiędnięte kwiaty. Wprowadzenie kolejnego pojemnika to efekt nowych przepisów Ministerstwa Środowiska.

– Jest to nowum i rzeczywiście tutaj należałoby poinformować w stosowny sposób o tym mieszkańców, bo mieszkaniec będzie zobowiązany do tego, aby w domu, w mieszkaniu zaopatrzyć się w dodatkowy worek i segregować te odpady bio – mówi Julia Tritt ze Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedla Młodych w Poznaniu.

Za zakup nowych pojemników na bioodpady i ich oczyszczenie zapłacą spółdzielnie. Dla lokatorów oznacza to wyższe czynsze – dodaje.

– Spółdzielnia musi sama za to zapłacić. W związku z tym już w sierpniu poznańskie spółdzielnie mieszkaniowe podjęły decyzję o tym, że w 2018 r. podwyższą nieco opłaty. Będzie to o około 10 groszy za metr kwadratowy od powierzchni użytkowej – zaznacza Julia Tritt.

Właściciele domów jednorodzinnych na własny koszt muszą postarać się o dodatkowy pojemnik. Co więcej, sami będą musieli o nie dbać, a to oznacza ich mycie – mówi Michał Grześ, radny urzędu miejskiego w Poznaniu.

Na ogół przy pojemnikach nie ma kanalizacji sanitarnej, a więc może się to skończyć tym, że ta brudna woda będzie spływała do deszczówki i te tysiące kubłów mytych będą zabrudzały rzekę Wartę – wskazuje Michał Grześ.

Przepisy nie we wszystkich miastach zaczną obowiązywać w tym samym czasie. Minister środowiska wprowadził bowiem okresy przejściowe. W Lesznie na przykład nowe brązowe pojemniki na odpady bio pojawią się dopiero w 2020 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl