Do końca miesiąca zarobki prezesów spółek SP zostaną zmniejszone

Do końca miesiąca ma być gotowy projekt ustawy, który zmniejszy zarobki prezesom spółek Skarbu Państwa. Obecnie tzw. ustawa kominowa ogranicza ich pensje do sześciokrotności przeciętnej płacy w sektorze. Dziś jest to około 25 tys. zł brutto.

Regulacje można jednak obejść na przykład poprzez zwarcie kontraktu menadżerskiego.  Ministerstwo Skarbu zapowiada, że chce skończyć z takimi praktykami i pracuje nad nowymi przepisami.

To kolejny krok do naprawy sytuacji w spółkach skarbu państwa, jaką zastaliśmy – mówi poseł PiS-u Maciej Małecki z sejmowej komisji skarbu państwa.

– Dzisiaj chcemy uregulować wynagradzanie członków zarządu w spółkach Skarbu Państwa w taki sposób, żeby z jednej strony były to wynagrodzenia godziwe i adekwatne do wykonywanej pracy, ale i osiąganych efektów, natomiast z drugiej strony nie może dojść do sytuacji, że spółki Skarbu Państwa są konfiturami dla osób, które tam trafiły. Wielu działaczy Platformy Obywatelskiej biło się o to, aby trafić do zarządów spółek Skarbu Państwa, dlatego, że mogli liczyć na astronomiczne zarobki – zaznacza Maciej Małecki.

Tymczasem dziennikarze tygodnika „ABC” sprawdzili wysokość odpraw wysokich menedżerów spółek Skarbu Państwa zatrudnianych w czasie rządów koalicji PO-PSL.

Niewykluczone, że mimo przepisów o 70-procentowym podatku od odpraw, najlepiej zarabiający prezesi firm takich jak PZU, KGHM i PKN Orlen odejdą z posad ze sporym zapasem gotówki. Wszystko przez lukę w przepisach.

RIRM

drukuj