Do 30 września można wykorzystać zaległy urlop

Zgodnie z Kodeksem pracy, niewykorzystany za ubiegły rok urlop, musi być udzielony pracownikowi do końca września tego roku.

Zatrudniający powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym nabył on do niego prawo.

Gdy pracownik nie jest w stanie wykorzystać całego urlopu w danym roku kalendarzowym, urlop staje się zaległym, a pracodawca musi go udzielić najpóźniej do 30 września roku następnego.

– Zaległy urlop musi być wykorzystany bezwzględnie. Jest to obowiązek wynikający z przepisu Kodeksu pracy. Niewykorzystanie tego urlopu może narazić pracodawcę na poniesienie kary pieniężnej. Nieudzielenie urlopu zaległego do 30 września danego roku powoduje, że jest to wykroczenie przeciwko prawu pracownika i zagrożone grzywną w postepowaniu mandatowym. Może się zdarzyć tak, że ktoś nie wykorzystał urlopu z tego tytułu, że np. choruje. W takiej sytuacji pracodawca nie poniesie żadnych konsekwencji. Zasada jest taka, że urlop powinien być wykorzystany w roku, którym pracownik nabył prawo – mówił Roman Giedroyć, szef Głównego Inspektoratu Pracy.

Nieudzielenie w terminie zaległego urlopu grozi karą grzywny od tysiąca do 30 tysięcy zł.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl