Dni Szelążkowe w Toruniu

W dniach 9-11 lutego zorganizowane zostaną obchody 68. rocznicy śmierci ks. bpa Adolfa Piotra Szelążka, podczas których odbędzie sesja naukowa, występ grupy teatralnej z Łucka na Ukrainie oraz koncert w wykonaniu zespołu Grace. Patronatem tego wydarzenia jest Radio Maryja i Telewizja Trwam.

9 lutego w Centrum Dialogu o godz. 16.00 rozpocznie się sesja naukowa poświęcona założycielowi Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W trakcie wydarzenia swoje prelekcje wygłoszą m.in. dr hab. Maciej Krotofil, który będzie mówił o „Wołyniu w czasach biskupa A. P. Szelążka” oraz dk. Prof. Waldemar Rozynkowski z wykładem pt. „Biskup A. P. Szelążek w Zamku Bierzgłowskim – pamięć o Słudze Bożym”. Piątkowe spotkanie zakończy występ grupy teatralnej Łucka z Ukrainy.

W sobotę obchody przeniosą się do Ratuszu Staromiejskiego. Początek przewidziany jest na godzinę 18:30. Goście ponownie będą mogli obejrzeć spektakl „Kto we łzach sieje”. Następnie odbędzie się koncert ku czci Sługi Bożego ks. bp Adolfa Piotra Szelążka z udziałem zespołu Grace.

Dni Szelążkowe zakończą się w niedzielę Mszą św. o łaskę rychłej beatyfikacji ks. bpa A. P. Szelążka, która odbędzie się w kościele św. Jakuba w Toruniu. Na zakończenie uczestnicy uroczystości odmówią wspólną modlitwę przy sarkofagu Sługi Bożego.

Ks. bp Adolf Piotr Szelążek był biskupem diecezji łuckiej na Wołyniu, który – zafascynowany postacią św. Teresy z Lisieux – 1 sierpnia 1936 r. założył Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus, wyznaczając mu jako cel szerzenie miłości Bożej. Duchowny pragnął, aby skupić się przy tym na dzieciach i młodzieży. Za jego sprawą w diecezji łuckiej wybudowano i odnowiono wiele kościołów i kaplic. Ks. bp A. P. Szelążek zainspirował i urządzał rekolekcje oraz misje, a także na miarę możliwości zaradzał ubóstwu i troszczył się o najbiedniejszych. Dzięki niemu w diecezji wzrosła liczba wiernych wyznania rzymsko-katolickiego.

Podczas II wojny światowej, po przekroczeniu przez ZSRR wschodniej granicy Polski, pozostał w diecezji łuckiej przy swoich wiernych. Jego postawa stanowiła wsparcie dla społeczności lokalnej i doprowadziła go do utraty wolności. W 1946 r. deportowano go do Polski, gdzie zamieszkał w Zamku Bierzgłowskim. Tam też zmarł 9 lutego 1950 roku.

Patronat medialny nad Dniami Szelążkowymi objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Szczegółowy plan obchodów 68. rocznicy śmierci ks. bpa Adolfa Piotra Szelążka znajdują się na plakacie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl