fot. PAP/EPA

Demonstracje w Kijowie

Polska zawsze będzie wspierać sprawę integracji europejskiej Ukrainy. „Jesteście potrzebni Unii Europejskiej” – powiedział szef Prawa i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński na demonstracji w Kijowie, zwracając się do uczestników wielotysięcznej manifestacji.

Prezes PiS wyraził nadzieję, że Ukraina będzie w przyszłości członkiem UE.

Jarosław Kaczyński skrytykował także brutalną akcję milicji, która w sobotę nad ranem rozpędziła demonstracje na Majdanie, raniąc kilkadziesiąt i zatrzymując 35 osób. „Odpowiedzialni za użycie siły powinni być ukarani” – oświadczył szef PiS.

Były wiceminister spraw zagranicznych poseł Witold Waszczykowski zwraca uwagę, że w obecnej sytuacji zarówno premier Donald Tusk jak i minister Radosław Sikorski powinni mobilizować Europę do powrotu rozmów ws. Ukrainy.

Dziwię się bardzo zachowaniu obecnych władz polskich. W tej chwili, zarówno premier Tusk, jak i minister Sikorski powinni wsiąść w samolot, chwycić za telefony, dzwonić po swoich znajomych politykach w Europie i mobilizować Europę do powrotu, do stołu rozmów z Ukrainą. Natomiast zamiast tej mobilizacji słyszę jakieś dziwne Twitterowe dyskusje, które toczy Sikorski z innymi politykami, wręcz obraźliwe dla Ukrainy w tej chwili – zaznacza poseł.

Demonstracje w Kijowie i innych ukraińskich miastach trwają już od 21 listopada, kiedy rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

W niedzielę w Kijowie zorganizowano wielotysięczną pro-unijną demonstrację. Przed siedzibą prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza wybuchły zamieszki. Użyto gazu łzawiącego. Co chwilę słychać było dźwięk wybuchu granatów hukowych.

Sytuacja ta to poważny sygnał polityczny dla ukraińskiej władzy – akcentuje poseł Witold Waszczykowski.

Trzeba pamiętać, że Ukraina ma wiele do zrobienia. Te reformy są ciągle przed nią i droga do pełnej integracji Ukrainy z Europą to jest kilka dekad, ale tę drogę trzeba kiedyś zacząć i w tej chwili jest dogodny moment, aby rozpocząć ten proces – zaznacza poseł.

W mediach pojawiły się informacje, że na Ukrainie trwają przygotowania do stanu wyjątkowego.

RIRM

drukuj