Delegacja polskich parlamentarzystów gości na COP23

Na szczyt klimatyczny, który odbywa się w niemieckim Bonn przybyła delegacja polskich parlamentarzystów. Politycy mają okazję zobaczyć jak wyglądają negocjacje, które w znaczący sposób odciskają się na naszej gospodarce.

W tym roku ponad 23 tys. osób z blisko dwustu krajów dyskutuje w Niemczech nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego. Ostateczne decyzje ws. ochrony klimatu mają zostać przyjęte w przyszłym roku w Polsce. Porozumienie z 2015 roku uwzględniło potencjał polskich lasów i gleb w pochłanianiu dwutlenku węgla. To zasługa m.in. naszego rządu.

Poseł Anna Paluch, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji ochrony środowiska zwraca uwagę, że to jeszcze nie koniec pracy. Pozostają kwestie finansów.

– Istotna jest ta obecna konferencja COP23 odbywająca się w Bonn pod prezydencją Fidżi, o tyle, że w roku przyszłym – na COP24 w Katowicach – będziemy dyskutować o szczegółach technicznych, finansowych, dotyczących raportowania, dotyczących bardzo konkretnych rozwiązań, w jaki sposób wdrażać porozumienie paryskie. Trzeba więc niejako z pewną uwagą pilnować, żeby te zapisy nie blokowały nas w czasie przyszłorocznej konferencji – mówi Anna Paluch.

Senator Zdzisław Pupa, przewodniczący senackiej Komisji Środowiska, podkreśla, że organizacja COP24 to prestiż dla naszego kraju. Dodaje, że wydarzenie może być także okazją do zaprezentowania naszych spraw.

– To oznacza wielki prestiż dla Polski, ale również duże możliwości, które ma rząd Rzeczypospolitej. Dobre przygotowanie może pozwolić na zrozumienie spraw polskich. Przypomnę, że Katowice to duże zagłębie węglowe, podobnie jak w Bonn. Będzie to okazja do tego, żeby pokazać, że to nieprawda, że węgiel jest przyczyną głównej emisji CO2 do atmosfery – zaznacza senator Zdzisław Pupa.

Polska już po raz trzeci będzie organizować ogólnoświatową konwencję klimatyczną.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl