Decyzje ws. strajku w Przewozach Regionalnych

Dziś zapadnie decyzja ws. strajku w Przewozach Regionalnych. Przed południem odbędzie się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych działających w przewozach.

Zapewniają oni, że nie chcą strajku, ale sytuacja spółki jest tak dramatyczna, a także, że nie mogą być pewni ani zatrudnienia, ani tego, czy będzie ona nadal istniała. Ostatni miesiąc przedstawiciele działających na kolei central związkowych poświęcili na objazd po regionalnych zakładach spółki i rozmawiali z załogą o sytuacji w firmie i ewentualnym strajku.

Leszek Miętek przewodniczący Kolejowych Związków Zawodowych powiedział, że pracownicy są mocno zdeterminowani do podjęcia walki w obronie firmy; niestety marszałkowie do tej pory nie zrobili nic.

Na początku grudnia kolejarze mają się spotkać z odpowiadającą za resort transportu wicepremier Elżbietą Bieńkowską. Wcześniej odbyło się spotkanie związkowców z wiceministrem transportu Zbigniewem Rynasiewiczem i zarządem spółki.

– Nastąpiła rekonstrukcja rządu. Mamy poważny problem w Przewozach Regionalnych. Spotkanie odbyło się z panem ministrem Rynasiewiczem, który zaproponował, aby na początku grudnia odbyło się spotkanie z panią premier, żebyśmy mogli porozmawiać na tematy związane z Przewozami Regionalnymi również w kontekście zbliżającego się konwentu marszałków, który odbędzie się 5-6 grudnia. Pan minister oświadczył, że resort jest zainteresowany omówieniem sprawy Przewozów Regionalnych – powiedział Leszek Miętek.

Przewozy Regionalne – jak dodaje Leszek Mietek – są w wręcz w fatalnej sytuacji. W Sejmie jest procedowana ustawa pozwalająca na upadłość spółek kolejowych. Na razie trafił on do sejmowej komisji; jeżeli doszłoby do trzeciego czytania to zostałby wykonany wyrok na przewozach – zaznacza związkowiec. Nie udało się także – jak mówi – rozwiązać sporu zbiorowego o pakt gwarancji pracowniczych.

– Oczekujemy tylko tego, ażeby właściciele podjęli takie działania, które spowodują, że nowe struktury spółki będą budowane na obecnych pracownikach poszczególnych zakładów Przewozów Regionalnych, a nie w taki sposób jak to miało miejsce na Śląsku, że rozwiązano cały zakład a zatrudniano osoby z zewnątrz. Również mamy sytuację w kujawsko-pomorskim gdzie niemiecka firma przejmuje większość ruchu na terenie województwa, choć w naszym przekonaniu nie ma ani odpowiedniego taboru, ani ludzi do obsługi i nie zatrudnia pracowników zakładów Przewozów Regionalnych – zaznaczył Leszek Miętek.

Przewozy Regionalne są w bardzo trudniej sytuacji finansowej, do tego stopnia, że mogą mieć problem z regulowaniem bieżących zobowiązań. Tegoroczna strata największego polskiego pasażerskiego przewoźnika kolejowego sięgnie prawdopodobnie ok. 60 mln zł, natomiast strata spółki za 2014 r. urośnie do ponad 150 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl