Debata o ukończeniu unii walutowej bez Polski

W ramach przygotowywanych na grudzień decyzji ws. zacieśniania strefy euro, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy poinformował, że rozpoczyna z krajami UE konsultacje, m.in. na temat propozycji utworzenia centralnego budżetu eurolandu. 

Taki centralny budżet eurolandu mógłby nawet rozpocząć „ograniczoną emisję” wspólnych papierów dłużnych, by zapobiec szerzeniu się kryzysu zadłużenia strefy euro.

M.in. te propozycje zostały zawarte w opublikowanym na stronie internetowej Van Rompuya dokumencie o „ukończeniu unii gospodarczej i walutowej”. „Pełnoprawna unia fiskalna oznaczałaby większe kompetencje na poziomie europejskim (jak np. stworzenie resortu finansów – ang. treasury office) i budżetu centralnego, którego rola i funkcje będą musiały zostać zdefiniowane” – brzmi dokument zbierający podstawowe założenia do konsultacji z państwami członkowskimi.

To kontynuacja czerwcowego raportu czwórki przewodniczących (Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i eurogrupy) w sprawie pogłębiania unii walutowej i gospodarczej. Zgodnie z decyzją przywódców na szczycie w czerwcu, końcowy raport z propozycjami i mapą drogową ma być przyjęty w grudniu. A na październikowym szczycie UE Van Rompuy przedstawi tzw. „raport połówkowy”. Dlatego, jak informuje, rozpoczyna w przyszłym tygodniu konsultacje z krajami oraz Parlamentem Europejskim.

Już pierwsza czerwcowa wersja raportu „W kierunku prawdziwej unii walutowej” wskazywała na konieczność dalekich zmian, z zastrzeżeniem, że do najbardziej ambitnych, jak uwspólnotowienie długu państw eurolandu czy przekazanie kompetencji budżetowych do Brukseli i stworzenie ministerstwa finansów w eurolandzie, trzeba zmienić traktat. Także przewodniczący KE Jose Barroso mówił w środę w wystąpieniu w PE, że trzeba rozpocząć wielką debatę nad zmianami federalistycznymi w Europie, apelując o „federację europejskich państw narodowych”, do czego automatycznie potrzebny byłby nowy traktat.

PE poinformował niezależnie, że Konferencja Przewodniczących PE (czyli szefowie grup politycznych) wyznaczyła już trzech przedstawicieli PE do debaty o ukończeniu unii walutowej. Są to liberał Guy Verhofstadt (Belg), chadek Elmar Brok (Niemcy) i socjaldemokrata Roberto Gualtieri (Włochy). Nie ma wśród nich Polaka.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl