Debata nad programem przewodnictwa Irlandii w UE

Premier Enda Kenny zaprezentował w Strasburgu program irlandzkiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej na kolejne sześć miesięcy. Zapowiedział m.in. działania w sprawie pakietu zamówień publicznych, aby zapewnić lepsze funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw w Europie.

Kenny poinformował w Europarlamencie, że chce m.in. reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz wypracowania wspólnego porozumienia w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020.

– „Szacunek, wizja, pasja i wierność – to wnosimy do Unii Europejskiej. Wykorzystamy naszą prezydencję, aby wzmocnić rolę UE w walce z ubóstwem i głodem.” – mówił w Strasburgu irlandzki premier.

Objęcie prezydencji przez Irlandię komentuje prof. Mirosław Piotrowski.

 – „Trzeba podkreślić, że po wejściu w życie traktatu z Lizbony rola prezydencji w ogóle znacząco spadła. Niemniej każdy kraj w gąszczu przedstawianych priorytetów umieszcza jeden, który jest korzystny dla niego i przedstawia jako niezwykle istotny dla całej Unii. Irlandia na razie bez podawania szczegółów zapowiada reformę Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Miejmy nadzieję, że nie pogorszy to sytuacji polskich rolników. Tak naprawdę wszystkie priorytety mogą utonąć w morzu europejskiego kryzysu, który zdominował poprzednie prezydencje. Według deklaracji irlandzkiej prezydencji ma ona być jedną z najtańszych i kosztować około 60 milionów euro.” – powiedział prof. Mirosław Piotrowski.

Z kolei, jak podkreśla b. minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, europoseł Marek Gróbarczyk Wspólna Polityka Rybołówstwa to niezwykle istotny priorytet tej prezydencji.

 – „To co stało się na ostatniej Komisji Rybołówstwa w PE pokazuje, że temat ten wywołuje wśród krajów Unii Europejskiej ogromne kontrowersje. Trzeba zaznaczyć, że Platforma Obywatelska głosowała przeciwko Wspólnej Polityce Rybołówstwa wspierając koncepcję Hiszpanii (która oznacza sprzedaż kwot połowowych, co spowoduje prywatyzację mórz UE). To coś innego niż koncepcja ratowania rybołówstwa polskiego. Jest sprawą zasadniczą, aby irlandzka prezydencja przeprowadziła ostatecznie negocjacje w sprawie przyjęcia nowych zasad we Wspólnej Polityce Rybołówstwa.” – powiedział europoseł Marek Gróbarczyk.

Poprzednie przewodnictwo Irlandii w Radzie Unii Europejskiej miało miejsce w roku 2004 i to właśnie ten kraj powitał 10 nowych państw w tym Polskę w strukturach unijnych.

 

Dawid Nahajowski, Strasburg/RIRM

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl