Debata dot. dyskryminacji TV Trwam

Posłowie i senatorowie zrzeszeni w chrześcijańskich parlamentarnych zespołach (w przyjętym stanowisku) żądają od KRRiT zakończenia konsekwentnie prowadzonej walki z wolnymi i niezależnymi mediami. W Sejmie odbyło się połączone posiedzenie siedmiu zespołów ws. dyskryminacyjnej decyzji Krajowej Rady dotyczącej TV Trwam.  

Fundacja Lux Veritatis, nadawca katolickiej stacji, ma zapłacić 50 tys. za rzekome „nawoływanie do przemocy” podczas relacjonowania w ubiegłym roku Marszu Niepodległości. Fundacja odwołała się od tej decyzji.

W spotkaniu wzięli udział: o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, przedstawiciele Fundacji Lux Veritatis, a także przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak. Lidia Kochanowicz, dyrektor Fundacji Lux Veritatis podkreśla, że KRRiT podjęła decyzję o nałożeniu kary z rażącym naruszeniem prawa.

– Dla nas kara 50 tys. zł to jest ponad 50 proc. miesięcznych wpływów z reklamy. To nie jest kara, którą tak po prostu możemy zapłacić, bo to są dla nas ogromne środki. Gdyby nawet znaleźć wypowiedzi sprzeczne z prawem, kara jest niewspółmierna (w swojej wysokości) do wpływów, jakie TV Trwam otrzymuje z reklam – zaznaczyła Lidia Kochanowicz.

Jan Dworak powiedział, że kara nie jest ostateczna. Dodał jednak, że spośród wszystkich mediów katolickich w Polsce problemem są zawsze TV Trwam i Radio Maryja. Jednocześnie, próbując bronić decyzji Krajowej Rady o grzywnie dla TV Trwam stwierdził, że celem KRRiT nigdy nie było i nie jest karanie, ale przestrzeganie prawa.

– W przypadku tej kary jest mi przykro to powiedzieć, ale podejmując tę decyzję dostrzegłem rzecz, której nie chciałbym, żeby była tolerowana w publicznej debacie. Mianowice nawoływanie do przemocy wobec rzeczy czy wobec osób. Każda taka próba będzie spotykała się z odpowiednią reakcją KRRiT – powiedział Jan Dworak.

Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, zwrócił uwagę na uznaniowe traktowanie podmiotów i osób, których wypowiedzi są karygodne.

– W katolika można uderzać, wyzywać od moherów, zacofanych. I co? Czy premier został za to ukarany? Powtarzali to inni, także posłowie. Wyzywali biednych ludzi. To jest „humanizm”… Kulturę człowieka mierzy się podejściem do ludzi biednych, słabych, bezbronnych i także starszych. Kto pomoże starszym poniewieranym ludziom? Okazuje się, że można ich sponiewierać, katolików można, i nas można – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Podczas debaty posłowie domagali się od Jana Dworaka zaprzestania podejmowania działań represyjnych i dyskryminujących wobec TV Trwam i Radia Maryja. Domagali się zniesienia kary.

– Organ, który wydał decyzję (w tym wypadku KRRiT) może ją zmienić lub uchylić w całości. Panie przewodniczący, jest to wyjście honorowe. Odwołanie wpłynęło, pan przewodniczący w drodze autokontroli może tę decyzję zmienić. Panie przewodniczący, to jest represja, która cały czas dotyka Fundację Lux Veritatis. Gdyby tak nie było, pan przewodniczący nie wydałby tak dolegliwej decyzjipowiedziała poseł Małgorzata Sadurska.

Konstytucjonalistka prof. Krystyna Pawłowicz, poseł PiS, zwróciła uwagę na niesprawiedliwość kary.

– Decyzja dotycząca TV Trwam nie spełnia wymogów prawnych Kodeksu Postępowania Administracyjnego, ponieważ za wrażenia się nie karze. (…) Kolejną rzeczą jest nieproporcjonalność kary. Jest to ewidentnie dyskryminacyjna, eliminacyjna kara, która zmierza do tego, aby TV Trwam zaprzestała działalności. Taki jest jej cel – podkreśliła poseł Krystyna Pawłowicz.

Na zakończenie posiedzenia przyjęto stanowisko w którym posłowie żądają od KRRiT m.in. zaprzestania podejmowania działań represyjnych i dyskryminujących wobec katolickich i polskich mediów, szczególnie Telewizji Trwam i Radia Maryja.

– Żądamy od KRRiT przestrzegania postanowień Konstytucji RP, szczególnie art. 14, gwarantującego wolność prasy i innych środków społecznego przekazu oraz art. 213, zapewniającego wolność słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji, zaprzestania podejmowania działań represyjnych i dyskryminujących wobec katolickich i polskich mediów, szczególnie TV Trwam i Radia Maryja. Żądamy zmiany decyzji nr 12/2014 z dnia 26 września 2014 roku oraz uchylenia kary nałożonej na Fundację Lux Veritatis za obiektywną relację z Marszu Niepodległości z 11 listopada 2013 roku, wyemitowaną w TV Trwam – mówiła poseł Małgorzata Sadurska.

Oświadczenie połączonych zespołów [zobacz]

* * *

* * *

Transmisja debaty dot. dyskryminacji TV Trwam

 

 

 

W poniedziałek o godz. 15.00 przed siedzibą KRRiT odbędzie się manifestacja w obronie TV Trwam i przeciwko dewiacji w TVP. Organizatorem pikiety jest Prawica RP.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl