Dar Młodzieży przekroczy dziś równik

O godzinie 19.00 polskiego czasu, załoga legendarnego Daru Młodzieży, który od ponad dwóch miesięcy odbywa Rejs Niepodległości z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w okolicach brzegów Afryki dokona przejścia przez równik.

Chrzest równikowy, który z tej okazji przejdą także uczestnicy Rejsu Niepodległości to uroczystość dla członków załóg, którzy pierwszy raz w życiu przekraczają równik. Przekroczenie najdłuższego równoleżnika ziemi to wyjątkowy moment dla każdego żeglarza. Początki tradycji chrztu morskiego sięgają XVI w. i stanowią połączenie wierzeń pogańskich i chrześcijańskich. Niedoświadczeni żeglarze przechodzą przez szereg prób i testów, by pokazać swoją siłę, odwagę i światłość umysłu. W ten sposób, mityczny Neptun (wybrany spośród załogi) wobec swoich wygórowanych wymagań, sprawdza umiejętności kandydatów na wilków morskich. Chrzest jest formą oficjalnej inicjacji i przyjęcia do żeglarskiej rodziny. Po ukończeniu próby adept morskiego rzemiosła, zostaje obdarowany certyfikatem potwierdzającym odbycie procedury oraz nadaje mu się nowe – morskie – imię.

Pierwszy chrzest na polskiej jednostce odbył się na poprzedniku Daru Młodzieży i Daru Pomorza – na żaglowcu Lwów podczas rejsu do Brazylii w 1920 roku. Obecnie ten zwyczaj kultywowany jest głównie na żeglarskich jednostkach szkoleniowych oraz na pokładach marynarek wojennych.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl zorganizowana dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Załogę legendarnego Daru Młodzieży, obok stałej załogi i studentów Akademii Morskiej, stanowi młodzież – 400 laureatów konkursu Rejs Niepodległości, którzy w ciągu 11 miesięcy w roli młodych Ambasadorów Polski, opływają świat na różnych odcinkach.

Żaglowiec, który 20 maja wypłynął z Gdyni, odwiedził już 8 portów, m.in. Kopenhagę, Tallin, Stavanger, Bordeaux czy Dakar. Kolejnym przystankiem będzie Kapsztad w Republice Południowej Afryki, gdzie fregata dotrze w połowie sierpnia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl