D. Trump: Modlitwa zawsze była w centrum amerykańskiego życia

Prezydent Donald Trump podkreślił w czwartek w Białym Domu podczas obchodów Narodowego Dnia Modlitwy, że „modlitwa zawsze była w centrum amerykańskiego życia, ponieważ Ameryka zawsze była narodem wierzących”.

„Wiara ukształtowała nasze rodziny i nasze wspólnoty” – dodał, przemawiając w Ogrodzie Różanym Białego Domu. Po uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy z udziałem m.in. silnie związanego z ruchem ewangelicznego chrześcijaństwa wiceprezydenta Mike’a Pence’a prezydent Donald Trump podpisał rozporządzanie wykonawcze o stworzeniu Inicjatywy Wiary i Sposobności Białego Domu (White House Faith and Opportunity Initiative).

Inicjatywa Wiary i Sposobności Białego Domu zastąpi istniejące do tej pory Biuro Opartych na Wierze Inicjatyw Społecznych (White House Office of Faith-Based and Community Initiatives).

Jej zadaniem będzie umożliwienie organizacjom religijnym ubiegania się na równych prawach z organizacjami świeckimi o dotacje, subwencje, kontrakty i programy rządu federalnego w „celu wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego, amerykańskich rodzin i społeczności”.

Wśród gości w Białym Domu, jako żywy przykład potęgi wiary, był Jon Ponder, były więzień skazany za obrabowanie banku i specjalny agent FBI Richard Beasley, który doprowadził do zatrzymania i skazania Pondera. Ponder podczas odsiadywania kary pod wpływem studiowania Biblii i słuchania w chrześcijańskiej stacji radiowej słynnego, zmarłego w lutym kaznodziei Billa Grahama, stał się głęboko religijny. Obecnie kieruje duszpasterską misją, która pomogła ponad 2 tys. byłych i obecnych więźniów. W dzień po wyjściu Pondera z więzienia, do drzwi jego domu zapukał agent Beasley, aby mu powiedzieć, że cały czas modlił się za niego. Obecnie Ponder i Beasley są przyjaciółmi.

W uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu oprócz prezydenta Donalda Trumpa i wiceprezydenta Mike’a Pence’a udział wzięli członkowie gabinetu i duchowni różnych wyznań.

W Ogrodzie Różanym wystąpił chór zboru baptystów w Sutherland Springs w Teksasie, gdzie w listopadzie ub. roku samotny napastnik zamordował podczas nabożeństwa 26 osób.

Narodowy Dzień Modlitwy został ustanowiony ustawą w 1952 r., za rządów prezydenta Harry’ego Trumana, jako dzień ekumenicznych modłów za pomyślność kraju i za jego przywódców. Od czasu prezydentury Ronalda Reagana ceremonie Narodowego Dnia Modlitwy tradycyjnie obchodzone są w pierwszy czwartek maja. W ramach obchodów Narodowego Dnia Modlitwy zorganizowano ponad 40 tys. ekumenicznych spotkań przy wspólnej modlitwie i innych imprez religijnych we wszystkich 50 stanach amerykańskiej federacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl