fot. wikipedia.org

Czy CIA odtajni akta płk. Kuklińskiego?

Organizacje niepodległościowe domagają się odtajnienia przez CIA dokumentów, które pozwoliły na uniknięcie III wojny światowej. Sprawa dotyczy akt przekazanych Amerykanom przez płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie skierowało w tej sprawie list do prezesa IPN-u. Prosi w nim, by oficjalne wystąpił do Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych o odtajnienie oryginalnych dokumentów z lat 1972-1981.

– Jestem przekonany, że chociażby częściowe opublikowanie tych materiałów przekonałoby wszystkich tych, którzy w to jeszcze wątpią, a wiem, że takich osób jest w Polsce nadal dużo, iż płk. Kukliński był jednym z największych bohaterów epoki Zimnej Wojny i tak jak powiedział dyrektor CIA za czasów Ronalda Reagana –  William Casey – nikt na świecie, w ciągu ostatnich 40 lat, nie zaszkodził komunizmowi tak, jak ten Polak. To odtajnienie byłoby rzeczą znakomitą. Trzeba działać. Działajmy jak możemy i starajmy się jak najlepiej wypełniać nasze patriotyczne obowiązki – powiedział Jerzy Bukowski, były reprezentant prasowy płk. Kuklińskiego w kraju i rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

W latach 70. i 80. płk. Ryszard Kukliński  przekazał amerykańskiemu wywiadowi ponad 40 tysięcy stron dokumentów dotyczących wojsk Układu Warszawskiego oraz nuklearnych planów ZSRR. Pozwoliło to uniknąć III wojny światowej i pośrednio doprowadziło do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

RIRM

drukuj