Czy antykatolicki trend się odwróci?

W Trzcinicy k. Jasła (Podkarpacie), gdzie trwa budowa Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”, widoczne są pierwsze efekty prac budowlanych. Z chwilą zakończenia wszystkich robót grodzisko będzie jedną z największych atrakcji turystycznych ostatnich lat o zasięgu międzynarodowym.



Jak powiedział nam autor projektu pod nazwą „Skansen Archeologiczny 'Karpacka Troja’ Atrakcją Turystyczną Regionu”, archeolog, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski, budowa idzie zgodnie z harmonogramem. – U podnóża skansenu, w stanie surowym zrekonstruowano już domostwa i osady słowiańskie z IX wieku o konstrukcji zrębowej składające się z sześciu domów, gotowy jest także Pawilon Biletowy. Trwa również zadaszanie Pawilonu Wystawowego, gdzie będą prezentowane efekty wykopalisk archeologicznych w tym właśnie miejscu, budowane są także schody prowadzące na grodzisko „Wały królewskie”. Ponadto mocno zaawansowana jest budowa dróg dojazdowych na terenie skansenu – informuje dyr. Gancarski. W najbliższym czasie zostaną wykonane fundamenty pod rekonstrukcję wałów obronnych na Grodzisku, a po zakończeniu robót związanych z zadaszeniem Pawilonu Wystawowego rozpoczną się prace wewnątrz poszczególnych obiektów. Tegoroczny plan budowy skansenu przewiduje też rekonstrukcję wioski z epoki brązu ludności kultury Otomani-Füzesabony sprzed ok. 1500-1600 r. przed Chrystusem. – Będą to domy o konstrukcji słupowej, oparte na palach wbitych w ziemię, ze ścianami wykonanymi z plecionki gałęzi, wylepionymi gliną. W przeciwieństwie do chat słowiańskich krytych słomą, chaty otomańskie zostaną pokryte trzciną – dodaje Jan Gancarski. Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy to unikalny kompleks najstarszych, ufortyfikowanych osad z początków epoki brązu – 2100-2000 r. przed Chrystusem. Pod kątem budowlanym inwestycja będzie gotowa już w przyszłym roku, a pierwsi turyści będą mogli odwiedzić to miejsce w maju 2010 roku. Całość przedsięwzięcia to koszt ok. 12 milionów złotych. Projekt otrzymał finansowe wsparcie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego, pozostała część jest finansowana głównie przez samorząd Podkarpacia, a także powiat, gminę i miasto Jasło. Jak podkreśla dyr. Gancarski, jedyną trudnością w realizacji przedsięwzięcia są znaczne różnice w kursie walut, a mianowicie spadek wartości dolara i euro w stosunku do złotówki, co trzeba będzie wyrównać. – Najlepiej, żeby zajęło się tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako że jesteśmy instytucją podlegającą marszałkowi województwa podkarpackiego, liczymy też na wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie – uważa Jan Gancarski.

Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”, położony na wzgórzu, gdzie dawniej istniało grodzisko, obejmie powierzchnię ośmiu hektarów i w ocenie specjalistów będzie porównywalny, a nawet bardziej atrakcyjny od położonego na płaskim terenie i młodszego o kilka wieków Biskupina. W osadach sprzed tysięcy lat, a także na grodzisku „Wały królewskie”, gdzie zostanie zrekonstruowanych dziewięć odcinków wałów, brama grodu średniowiecznego i część drogi wjazdowej z początku epoki brązu, będzie można zapoznać się z codziennym życiem naszych przodków za pomocą prezentacji multimedialnych. Z kolei w ramach tzw. archeologii doświadczalnej zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć, a nawet przeżyć pewien czas w zrekonstruowanej wiosce sprzed tysięcy lat, doglądając zwierząt gospodarskich czy uprawiając rośliny metodami i za pomocą narzędzi z epoki. Obok wielu atrakcji dla zwiedzających w skansenie planowany jest także pokaz produkcji dawnych wyrobów rękodzielniczych.


Mariusz Kamieniecki
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl